Arama sonuçları

Çocukların sıralarında oturan 'çiçek' olmalarını istemiyoruz

Çocukların sıralarında oturan 'çiçek' olmalarını istemiyoruz

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Tasarım Beceri Atölyelerindeki (TBA) eğitim öğretim faaliyetlerinin sürdürülme süreçlerinde yönetici, öğretmen ve öğrencilere yol göstermesi için rehber hazırladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, rehber, MEB'in 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde hayata geçirilen Tasarım Beceri Atölyeleri (TBA) çalışmalarına ışık tutmak amacıyla yayımlandı.

TASARIM BECERİ ATÖLYELERİ REHBERİ ÇIKTI

Atölyelerin felsefesi ve atölyelerdeki eğitim öğretim faaliyetlerinin sürdürülme süreçlerinde yönetici, öğretmen ve öğrencilere yol gösterecek yönlendirmeler bulunan rehberde, TBA'ları destekleyen eğitim yaklaşımları ile temel eğitim ve orta öğretimdeki TBA'ların etkin kullanımına yönelik öneriler de yer alıyor.

Okullara TBA kurulumu, okul yöneticileri ve öğretmenlere sunulan yönlendirici bilgiler de rehberde bulunuyor.

Rehbere "tba.meb.gov.tr" adresinden erişilebiliyor.

"PEK ÇOK OKULUMUZDA ÇOK İYİ TASARIM ÖRNEKLERİYLE KARŞILAŞTIK"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TBA'ların felsefesini şöyle anlattı:

"Biz, çocuklarımızın sadece sıralarında oturan çiçek olmalarını değil deneyerek, yanılarak, tasarlayarak, keşfederek var olmalarını istiyoruz. Bunun için, eğitim ekosistemleri oluşturmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki yaşam becerileri güçlü, sanatın ve tasarımın ince ayarından geçmiş nesiller, dünyanın her türlü meydan okumalarına karşı güçlü ve zarif bir duruş sergileyebilmektedir. Öğrenciler, öğretmenler ve velilerden gelen yoğun istekle gözlemler ve kanıta dayalı çalışmalar sonucunda atölyeleri ülke genelinde yaygınlaştırma kararı aldık. Pek çok okulumuzda çok iyi tasarım örnekleriyle karşılaştık. Bu tasarımlarla ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak ödül alan öğrencilerimiz oldu. Tasarım kültürünün eğitim kurumlarımızda benimsenmesiyle eğitim öğretim faaliyetlerimizin tasarım ve beceri temelli yapılandırılması, 2023 Eğitim Vizyonu'muzda hedeflediğimiz paradigma değişimine bir adım daha yaklaştığımızı gösterdi bizlere."

Bakan Selçuk, rehbere ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda da  şöyle dedi: "Sanatın ince ayarından geçmiş, içindeki müfredatı açığa çıkarabilmiş nesiller yetiştirmek için oluşturduğumuz Tasarım Beceri Atölyelerimizde şimdi binlerce deneyimimiz oldu."

12-04-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş