Arama sonuçları

Danimarka'da dil öğrenen bedava master yapıyor

Danimarka'da dil öğrenen bedava master yapıyor

Danimarka üniversitelerinde master programlarını ücretsiz yapmak istiyorsanız önce Danish dilini öğrenmeniz gerekiyor. Bu dildeki tüm master programları  yabancı öğrenci için de ücretsiz.

Danimarka üniversitelerinde nasıl lisansüstü eğitim yapabileceğinize ilişkin sorularımızı  Kare Eğitim Yurtdışı Koordinatörü Olcay Erten yanıtladı.

DANCA DİLİNİ NASIL ÖОRENEBİLİRİM?

Danimarka üniversitelerinde ücret ödemeden lisansüstü eğitim yapmak istiyorsanız en kolay yolu 6 ile 16 bin Euro arasında değişen İngilizce lisans programlarına girmek ve sonra ücretsiz olarak verilen Danca dil kurslarıyla bu dili öğrenmekten geçiyor.

DİLİ ÖОRENDİKTEN SONRA SINAVA GİRİYOR MUYUM?

Hayır. Dili öğrendikten sonra ise Danca diliyle yapılan master programlarını ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Lisans eğitimi için gidip, bu yolla ücretsiz master yapan öğrenciler var.

BAޞVURU İÇİN DOОRU ZAMAN NEDİR?

Danimarka’da birçok master programının son başvuru tarihleri Ocak- Mart ayları arasında. Bu tarihlerde başvuru yapabilmek için daha öncesinden hazırlıklara başlamanız gerekiyor.

İNGİLİZCE MASTER PROGRAMI VAR MI?

Var ama kontenjanları kısıtlı. Bu kontenjanı kısıtlı olan İngilizce master programlarına kabul alabilmenin yolu, akademik başarıdan geçiyor. Üniversite yıllarında, Avrupa ülkelerinde yapılan Erasmus değişim programları da okullar tarafından kabulde hoş karşılanıyor.

İNGİLİZCE DİL SINAVINA GİRİLİYOR MU?

İngilizce verilen lisansüstü programlara başvurmak için dil yeterliliğinizi IELTS ve TOEFL gibi sınav sonuçlarıyla kanıtlamanız isteniyor. Aranan başka bir koşul ise akademik başarı. Bazı programlar için mülakat ve iş tecrübesi de isteniyor.

AYLIK YAޞAM MALİYETİ NEDİR?

Ülkede ortalama aylık yaşam maliyetleri 700-1000 Euro, yurt ücretleri 300-500 Euro aralığında değişiyor. Aylık 500 Euro'ya oda kiralamak da mümkün.

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş