Arama sonuçları

'Değerler eğitimini tartışmak bize kazandırmaz'

'Değerler eğitimini tartışmak bize kazandırmaz'

'Değerler eğitimini tartışmak bize kazandırmaz.' Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, son dönemlerde sanal ortamda değerler eğitimi kavramının menşei üzerinden birtakım komplo teorilerinin dile getirildiğini belirtti. Erdem,  "Değerler eğitimi kavramının ilk nerede kullanıldığı, hangi ülkeler tarafından ne tür değerlerin eğitime konu edildiği gibi sığ tartışmalara girmek bize bir şey kazandırmaz" dedi.

 

'DEĞERLER EĞİTİMİNİ TARTIŞMAK BİZE KAZANDIRMAZ'

Erdem, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığında, Selçuklu Değerler Eğitimi Programı (SEDEP) kapsamında düzenlenen "Değerlerimizle Varız" temalı sergide yaptığı konuşmada, gençlerin milli ve manevi değerlere sahip olarak yetişmelerinin ülke için yapılabilecek en güzel ve faydalı işlerden olduğunu ifade etti.

Özgün ve nitelikli yöntemler kullanılan projeyle, milli, manevi, tarihi ve kültürel değerlerin yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması, hatırlanması, sevdirilmesi ve farkındalık oluşturulmasının amaçlandığını anlatan Erdem, şunları kaydetti:

DEĞERLER EĞİTİMİ İLE KOMPLO TEORİLERİ ÜRETİLİYOR

"Son dönemlerde değerler eğitiminin müfredata girmesi, ulusal ve uluslararası boyutlara taşınması ile birlikte sanal ortamda değerler eğitimi kavramının menşei üzerinden birtakım komplo teorilerinin dile getirildiğini görüyoruz. Değerler eğitimi kavramının ilk nerede kullanıldığı, hangi ülkeler tarafından ne tür değerlerin eğitime konu edildiği gibi sığ tartışmalara girmek bize bir şey kazandırmaz. Burada işlenen değerlerin zaten inanç esaslarımızda ve kültür kodlarımızda bulunan değerler olduğunu hatırdan çıkarmamalı, bu eğitimi daha kalıcı, daha uygulanabilir ve daha başarılı bir şekilde nasıl verebileceğimiz üzerine kafa yormalıyız. Hangi metotlarla, hangi malzeme ve materyalle, ne tür etkinliklerle değerlerimizi daha iyi öğretebileceğimiz üzerine fikir üretmeliyiz."

MİLLETİMİZİN KÜLTÜREL KODLARI

Uluslararası nitelik kazanmaya başlayan SEDEP'in Türkiye'nin zenginliğini ortaya koyduğunu anlatan Erdem şöyle dedi: "SEDEP, milletimizin kültürel kodlarında olan adalet, sorumluluk, sevgi, doğruluk, dürüstlük, saygı, sabır, yardımseverlik, öz denetim, vatanseverlik gibi değerleri aktaran önemli bir projedir."

Erdem, projenin Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının öğretim programlarına dahil ettiği değerlerin esas alınarak geliştirildiğini ve 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren örnek program olarak uygulanacağını söyledi.

17-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş