Arama sonuçları

Emsal karar: Eyleme katıldı diye bursunu kesemezsin

Emsal karar: Eyleme katıldı diye bursunu kesemezsin

Emsal karar: Eyleme katıldı diye bursunu kesemezsin. Eskişehir’de taciz olayını protesto ettiği için öğrenim kredisi kesilen öğrenci yargıya başvurdu. Emsal karar çıktı: Eyleme katıldı diye bursunu kesemezsin.

LGBTİ üyeleri Eskişehir’de bir kafede meydana gelen taciz olayını 7 Kasım 2017 tarihinde protesto etti. Anadolu Üniversitesi’nde okuyan Sena Çırak da bu protestoya katıldı. Çırak’ın da aralarında olduğu 11 protestocu açıklamadan sonra sessizce dağılırken; polis, haklarında tutanak tuttu. 11 kişiye valilikten izin almaksızın eylem gerçekleştirdikleri için OHAL Kanunu’na aykırılık suçundan dava açıldı.

EMSAL KARAR: EYLEME KATILDI DİYE BURSUNU KESEMEZSİN

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre Çırak’ın öğrenim kredisi kesildi. Çırak da avukatı Pınar Çelik Arpacı aracılığıyla mahkemeye başvurdu. Ankara 10’uncu İdare Mahkemesi, 27 Eylül’de, öğrenciyi haklı buldu ve kararı iptal etti.

Kararda, öğrenim kredisinin borç mahiyetinde olduğu belirtilerek, şöyle denildi: “Öğrenim kredisinin kesilmesini gerektiren sebepler arasında sayılmadığı açık olmakla beraber, idarece iddia edildiği üzere eylemin anarşi ve terör eylemleri kapsamında ya da öğrenim özgürlüğünü ihlal edici direniş, boykot, işgal ve bunun gibi davranışlar kapsamında değerlendirilmesine olanak bulunmamaktadır.”

Eylemin ifade ve toplantı özgürlüğü dışında kaldığına dair bir tespitte bulunulmadığı vurgulandı. Kararda, “Güvenlik güçlerince hakkında işlem yapıldığından bahisle öğrenim kredisinin kesilmesine ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır” denildi.

18-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş