Arama sonuçları

Hangi renkler öğrenmeyi kolaylaştırıyor?

Hangi renkler öğrenmeyi kolaylaştırıyor?

Hangi renkler öğrenmeyi kolaylaştırıyor? Öğrenme ile renkler arasında ilişki var mı?

Araştırmalara göre doğru renk seçmek öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Filli Boya'nın ortak projesi "Okullarda Renk Etkisi Projesi" renklerin öğrenmede etkisini de ortaya çıkardı.

Gazete Habertürk’ten Bürde Özçakır’ın haberine göre öğrenme ile renkler arasında ilişki var.
Uzman Psikolog Ayben Ertem ile akademik çalışmalar referans gösterilerek hazırlanan projeye göre renklerin beyin gelişimine, yaratıcılığa, verimliliğe ve öğrenmeye etkisi var.

 

HANGİ RENKLER ÖĞRENMEYİ KOLAYLAŞTIRIYOR?

 

Projede "Renkler öğrenmeyi nasıl etkiler? Yaş grubuna göre hangi renkler etkili olur? Kızlara pembe erkeklere mavi mi? Okullarda renk kullanımında nelere dikkat edilmeli?" sorularına yanıt da bulundu.
İşte çalışmanın sonuçları:

 

HANGİ YAŞTA HANGİ RENK ETKİLİ OLUYOR?

 

Okul öncesi çocuklar, ilköğretimde okuyanlar, ergenler ve lisede okuyan çocukların odalarındaki renkler farklı olmalı. Renkler okul öncesi ve ilkokulda daha sıcak, ergen ve lise öğrencilerinde daha soğuk olmalı. Soğuk renkler, çalışmaya yardımcı olur, odaklanmayı ve hormonal dengeyi sağlar.
 

KIZA PEMBE ERKEĞE MAVİ RENK Mİ?

 

Pembe, sakinlik veren bir renk olarak erkek çocuk odalarında da kullanılabilir.


OKUL ÖNCESİNDE ÇOCUKLAR İÇİN HANGİ RENK KULLANILMALI?

 

Okul öncesi yaş grubundaki çocuklar somut düşünür, muhakeme yapmazlar. Doğaları gereği çok hareketli olduklarından sıcak ve parlak renkler onların dikkatini çeker. Rahatsızlık, huzursuzluk, ilgi kaybının, davranış problemlerinin çoğunun çocukların sürekli olarak bulunduğu ortamlardan kaynaklandığı bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir. Bunlardan en önemlisi plansız ışık ve plansız renk kullanımıdır.


HANGİ YAŞ GRUBU İÇİN SICAK VE PARLAK RENKLER KULLANILMALI

 

3-6 yaş grubundaki çocuklar, parlak renklerin çekimine kapılırlar. Renklerin parlaklığı ve yoğunluğu yalnızca dikkatlerini çekmek için etkili olabilir; fazla uyarması öğrenmelerine katkı sağlamaz. Daha sıcak parlak renkler hem onların enerjilerini bütünleyici olur hem de gerginliklerini, kaygılarını, fazla heyecanlarını azaltarak öğrenmelerine de katkı sağlar. Anaokullarındaki sınıflarda çok parlak sarılar, kırmızılar yerine açık somon rengi, açık sarı veya açık şeftali rengi kullanılabilir.
 

İLKÖĞRETİM DÖNEMİNDE BEJ VE MAVİ RENK KULLANILMALI

 

İlköğretime geldiğinde bu yaş grubundaki çocukların okul ortamında dikkat ve konsantrasyonlarının artmasına daha fazla ihtiyaçları vardır. Bejler ya da mavinin biraz daha fazla olduğu yeşiller bu yaş gruplarının sınıflarında uygun. Sınıflarda öğretmenlerin ve çocukların bakacağı duvarların diğer yan duvarlardan farklı olması önemli.
 

ERGENLİKTE SOĞUK RENKLERE GEÇİŞ YAPILMALI

 

Çocuklar ergenliğe girdikleri andan itibaren sıcak renklerden soğuk renklere geçiş yaparlar. Hala turuncu hayatlarında olsa da maviler ve yeşiller daha fazla tercih edilir. Mavi ve yeşil olgunlaşmanın, sakinliğin rengidir.SINIFLARDA HANGİ RENK KULLANILMALI?

 

Yumuşak tonlar kullanılmalı. Çocukların enerjik olması değil, dikkatlerini daha fazla verebilmeleri, daha fazla odaklanmaları ve derslerine çalışmaları beklenir. Bejler, açık yeşiller, mavi-yeşiller bu yaş gruplarının sınıflarında kullanılabilecek uygun renkler.
 

MATEMATİK, FİZİK LABAROTUVARLARI NE RENK OLMALI?

 

Matematik ve fizik çoğu öğrencinin korkulu rüyasıdır, kan basıncını yükselten derslerdir. Eğer bu tip derslerin eğitimi için ayrı bir laboratuvar ya da sınıf varsa hem dikkatin yoğunlaşabileceği hem de kan basıncını azaltacak, sakinleştirecek mavi tonları tercih edilebilir.


YÖNETİM ODALARININ RENGİ NASIL OLMALI?

 

Yönetim odaları bir yandan resmiyeti, ciddiyeti korurken bir yandan da çok iç karartıcı, sıkıcı ya da huzursuzluk veren renklerle boyanmış olmamalıdır. Bej tonları, içinde bir miktar sıcak renk kırmızının bulunduğu açık kahve tonları öneriliyor.
 

OKUL KORİDORLARI NASIL BOYANMALI?

 

Anaokulu ve ilköğretimde biraz daha canlı tonlar kullanılabilir ya da her koridor farklı renklendirilebilir. Sınıflardan çıktıktan sonra hareketli olmaya devam eden çocuklar için canlı renklerden oluşan koridorlar uygundur. Ortaöğretim ve liseler için yeşil ve bej tonları düşünülebilir.
 

KÜTÜPHANELERDE HANGİ RENK KULLANILMALI?

 

Uçuk ya da açık yeşil tonları daha sakin pasif bir etki yaratır ki kütüphanelerde ve çalışma mekanlarında istenilendir. Yeşil tonları dikkati ve konsantrasyonu da artırır. Sakin ve odaklanmaya imkan vermesi sebebi ile bu tonların okul kütüphanelerinde kullanımı uygun olur.
 

OKUL YEMEKHANELERİ NE RENK OLMALI?
 

Sıcak renkler, yemek yenilen yerler için daha uygundur çünkü iştahı açar. Mavi, yeşil gibi soğuk renkler iştahı kapattığı için bu alanlarda çok tercih edilmemeli. Anaokullarında turuncu ya da kabak çiçeği, ilköğretimde ve liselerde turuncu tonlar.
 

SANAT SINIFLARININ RENGİ NASIL OLMALI?

 

Yaratıcılık için açık sarı gibi ışıklı renkler.
 

REHBERLİK SERVİSİ ODASI NASIL OLMALI?

 

Öğrencinin kan basıncını artırmayacak, sıcaklık hissi verecek, konuşurken kendini rahat hissedeceği yeşil tonları, mavi-yeşiller uygun olacaktır.
 

OKULDA REVİR, DOKTOR, HEMŞİRE ODASI NE RENK OLMALI?

 

Odada her şey tamamen mavi ya da yeşil olduğunda soğukluk hissi yaratabilir. Bejler, sıcak sarılar, somonlar, nötral renkler kullanılabilir.
 

SPOR SALONLARININ RENGİ NE OLMALI?

 

Spor alanları, enerjinin yüksek olduğu alanlar olduğundan sarı veya pembe gibi sıcak renkler.

 

30-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin