Arama sonuçları

Harvard öğrencileri ödedikleri eğitim ücretlerini geri istiyor

Harvard öğrencileri ödedikleri eğitim ücretlerini geri istiyor

Harvard öğrencileri ödedikleri eğitim ücretlerini geri istiyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrasında ABD’de öğrenciler eğitim ücretlerini geri istemeye başladılar. Bir grup öğrenci, Harvard Üniversitesi’nin uzaktan eğitimde yeterli koşulları sağlayamadığı gerekçesiyle, üniversiteye toplamda 5 milyon dolarlık dava açtı.

Davayı açan öğrencilerden birinin yorumuna göre Harvard’ın öğrencilerine sunduğu online eğitim olanakları ortalamanın altında. İsmi açıklanmayan öğrenci, kampusun kapatıldığı Mart ayından bu yana, 11,452 dolar ödediği bahar dönemi derslerine erişim sağlayamadığını söyledi.

HARVARD ÖĞRENCİLERİ ÖDEDİKLERİ EĞİTİM ÜCRETLERİNİ GERİ İSTİYOR

Davada, Harvard Üniversitesi’nin dersleri iptal etmekten başka seçeneği olmasa da, üniversitenin öğrencilerine sunmadığı imkanlar için aldığı ücrette bir değişikliğe gitmediği belirtildi.

Öğrencilerinin 13 Mart’tan bu yana kampusta ders almadığı Harvard Üniversitesi, bahar ara tatilinden sonraki ilk gün olan 23 Mart’ta uzaktan eğitime geçeceğini açıklamıştı.

Harvard Üniversitesi’nin Boston bölgesinde pandemiden en çok etkilenen üç üniversiteden birisi olduğu belirtiliyor. Harvard Üniversitesi, geçtiğimiz günlerde de Amerikan Başkanı Donald Trump’ın üniversiteye devlet tarafından yapılan 9 milyon dolarlık pandemi yardımını geri istemesiyle gündeme gelmişti.

ÜNİVERSİTELERE DAVA AÇILIYOR

Harvard Üniversitesi gibi başka üniversitelerde de öğrenciler uzaktan eğitimde yeterli kalitenin sağlanamadığı gerekçesiyle toplu davalar açıyorlar.

Northeastern Üniversitesi’nde de 3 öğrenci grubu tarafından açılan davalarda ise toplamda 50 milyon dolarlık tazminat talep edildi. Boston Üniversitesi’nde de en az üç davanın açıldığı biliniyor.

Geçtiğimiz ay Brown Üniversitesi’nde de benzer bir dava açılmıştı.

Ülke genelinde 26 koleje toplu dava açıldığı biliniyor. Bu eğitim kurumları arasında Columbia ve Cornell gibi özel üniversitelerin yanı sıra Michigan Devlet Üniversitesi, Purdue Üniversitesi ve Colorado Üniversitesi gibi okullar da bulunuyor.

 

Petek SAMATYALI

pervinkaplan.com editörü

09-06-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş