Arama sonuçları

Hasanoğlan Köy Enstitüsü: MEB, restorasyonu önce onay verdi, sonra iptal etti

Hasanoğlan Köy Enstitüsü: MEB, restorasyonu önce onay verdi, sonra iptal etti

Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne 4 ay önce Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nün restorasyonu için verdiği izni iptal etti.

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, iktidar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Gezi Parkı’nın mülkiyetini almasıyla eleştirilirken, benzer bir durum da Ankara’da yaşandı. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 28 Eylül 2020’de Milli Eğitim Bakanlığı’na yazdığı bir yazı ile, 1941 yılında kurulan tarihi Hasanoğlan Köy Enstitüsü yerleşkesi içerisinde bulunan Müzik Okulu, Amfi Tiyatro ve Müze yapılarının, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarının Koruma Kurulu’nun kararı ile “korunması gerekli kültür varlığı” olarak tescillendiği bildirdi.

RESTORASYONUNU YAPMAK İSTEDİ

Belediye, Hasanoğlan Köy Enstitüsü yerleşkesi içerisinde bulunan bu yapıları projelendirilerek, restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarının yapılabilmesi için bakanlıktan onay istedi.

Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı da 11 Kasım 2020’de belediye tarafından yapılacak olan tadilat, tamirat ve esaslı onarım işlemleri için Ankara Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bilgi verilmesi kaydı ile belediyeye izin verdi. İzinden sonra çalışmalarına başlayan belediye, 25 Mart’ta çalışmalar için gerekli işlemleri başlattığını Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğü’ne bildirdi.

ÖNCE ONAY SONRA İPTAL

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 17 Nisan’da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Cumhuriyet tarihinin en önemli eğitim miraslarından Köy Enstitüleri'ne sahip çıkıyoruz” diyerek, restorasyon çalışmalarının başladığını duyurdu. 21 Nisan’da ise, çevre düzenlemesi hizmet alımı işine ait proje için ihale dosyası tamamladı. Ancak Kasım ayında restorasyon için izin veren Milli Eğitim Bakanlığı, 30 Nisan’da İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğü’nün yazısı ile verdiği restorasyon iznini iptal etti. İptalin gerekçesi olarak da “Bakanlığın korunması gereken binalara ilişkin restorasyon işlerinin bakanlıkça planlanmasının daha uygun olacağı” gösterildi.

YAVAŞ'TAN TEPKİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nün restorasyonu için verilen iznin iptal edildiğini belirtti.

Yavaş, şunları söyledi:  “Milli Eğitim Bakanlığı, Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nün restorasyonu için belediyemize verdiği izni iptal etti. Hiçbir siyasi farklılık ve kazanım; tarihi yaşatmaktan, eğitime inanmaktan, Cumhuriyet miraslarından önemli olamaz. Biz iyiliği bulaştırmaya her koşulda devam edeceğiz.”

20-05-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş