Arama sonuçları

İlk ahşap oyuncaklar ‘özel çocuklara’ gitti

İlk ahşap oyuncaklar ‘özel çocuklara’ gitti

İlk ahşap oyuncaklar ‘özel çocuklara’ gitti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 3 ay önce hayata geçirilen uygulama kapsamında mesleki ve teknik Anadolu liselerinde üretilen ilk ahşap oyuncakları Gökkuşağı Özel Eğitim Okulundaki öğrencilere hediye etti. 

İLK AHŞAP OYUNCAKLAR 'ÖZEL ÇOCUKLARA' GİTTİ

Bakan Selçuk, eşi Rana Selçuk ile Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ve eşi Nebahat Özer, engelli çocuklarla genel eğitimdeki çocukların kaynaştırma eğitimi aldığı Milli Eğitim Vakfı (MEV) Gökkuşağı Özel Eğitim Anaokulu İlkokulu Ortaokuluna sürpriz ziyaret gerçekleştirdi. 

Selçuk, 2018'in ekim ayında mobilya ile dekorasyon alanında üretim yapan ve pilot olarak belirlenen mesleki ve teknik eğitim kurumlarında başlatılan uygulama kapsamında üretilen ilk ahşap oyuncakları serebral palsi hastası çocukların da bulunduğu öğrencilerle buluşturdu. 

ÖĞRENCİLERİ EŞİ İLE BİRLİKTE ZİYARET ETTİ

Ziyaretinde kendisini büyük bir sevinç ve heyecanla karşılayan miniklerle vakit geçiren, verdikleri mini konserlere eşi Rana Selçuk'la eşlik eden, sınıf ve atölyeleri gezen Selçuk, öğrencilerin el emeği göz nuru projelerini de titizlikle inceledi.

Ahşap oyuncaklara kavuşmanın mutluluğunu yaşayan öğrenciler de Bakan Selçuk'la fotoğraf çektirdi.  

SAĞLIKLI OYUNCAKLARA İHTİYAÇ VAR

Bakan Selçuk, ziyareti sırasında AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuklar açısından oyunun ve oyun temelli eğitimin önemine dikkati çekti.

Selçuk, şöyle dedi:

"Ülkemizin çok ciddi anlamda bir ahşap oyuncak, sağlıklı oyuncak ihtiyacı var. Medyada birçok kez sağlıklı olmayan oyuncakların ne tür zararlar verdiği konusunda açıklamaları görüyoruz. Biz buna tedbir olarak kendi meslek liselerimizde, kendi oyuncaklarımızı sağlıklı şekilde üretelim istiyoruz. Ama bunu sadece okullarda üretmekle kalmayıp bir ekosistem kurmaya da çalışıyoruz."

HEDEF DÜNYA PAZARI

Selçuk, ahşap oyuncakları öncelikli olarak ihtiyaç duyulan ilkokullar, ortaokullar, liseler gibi alanlara temin etme konusunda bir tedarik zinciri oluşturduklarını anlatarak,  "Daha sonra da bunun çok daha büyük şekilde kamuoyuna yönelik üretilmesi planlanıyor. En sonunda da uluslararası ihracat noktasında da ahşap oyuncaklarımızın tasarımı, tasarımdan üretime doğru, üretimden de girişimcilik modelleriyle bunun yaygınlaştırılmasını hedefleyen bir çalışmamız var.

MESLEK LİSELERİNDE ÜRETİLMEYE BAŞLANDI

Projenin başlatılmasının hemen ardından pilot olarak belirlenen mesleki ve teknik Anadolu liselerinde ahşap oyuncak üretimine başladık. Yani  sadece bir niyet veya temenni olarak yapmıyoruz, bunu bütün süreçlerini tamamlayarak, üretim ve hatta ilerde pazarlaması ve satışı konusunda da yeni modeller oluşturmak suretiyle. Artık okullarımız üretimin merkezi olsun, mesleki ve teknik liselerimiz hayatın merkezi olsun istiyoruz. Bunun için de somut tedbirlerimizi alıyoruz.

YERLİ OYUNCAKLAR VE SAĞLIKLI

Ahşap oyuncaklar yerli üretim. Üretilen oyuncaklar sağlıklı oyuncaklar. Çocuklarımızın zeka, kişilik, sosyal ve duygusal gelişimi için oyun ve oyuncak meselesi en birinci konumuz."

AHŞAP OYUNCAK PROJESİ

 

Milli Eğitim Bakanlığınca Türkiye'de ihtiyaç duyulan ve büyük oranda ithal edilen ahşap oyuncakların tasarımı ve üretimi ile ilgili önemli bir adım atıldı. Ekim 2018'de mobilya ve dekorasyon alanında üretim yapan mesleki ve teknik eğitim kurumlarında ahşap oyuncak üretimini başlatan Bakanlık, uygulama için Ankara, İstanbul, Bursa ve Balıkesir'i pilot iller olarak belirledi. 

 

Bu illerdeki mesleki ve teknik Anadolu liselerinde üretilen ilk ahşap oyuncaklar da dağıtıldı. Öte yandan Bakanlıkça Türkiye'de ahşap oyuncak üreten sektör temsilcileri ile 2018'in Ekim ve Aralık aylarında yapılan Ahşap Oyuncak Sektörü İstişare Toplantıları'nın  bu yıl 3 ayda bir tekrar edilmesi planlanıyor.

Okul öncesi eğitimde çocukların gelişimini destekleyici ahşap oyuncak ve zeka materyalleri tasarımını gerçekleştirecek Ar-Ge birimi de oluşturan Bakanlık, geliştirilen ürünleri, bu yıl kurulmaya başlanacak "tasarım ve beceri atölyeleri"nin zenginleşmesi için kullanmayı hedefliyor.

 

11-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş