Arama sonuçları

İngilizce değil, bu kuşdili

İngilizce değil, bu kuşdili

Giresun’da Çanakçı İlçesi’ndeki öğrenciler “kuşdili” öğreniyor. 30 öğrenci şimdiden ‘kuşdili’ konuşmaya başladı bile. Anadolu Ajansı’nın haberine göre yöre halkı 400 yıl önce engebeli coğrafyada iletişim aracı olarak kuşdili kullandı. Kaymakamlık ve Halk Eğitim Merkezi bünyesinde “kuşdili”ni yeni kuşaklara öğretmek ve kaybolmasını önlemek için kurs düzenlendi. Karabörk İlkokulu’nda gerçekleştirilen kursta yaklaşık 30 öğrenciye kuşdili öğretildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Zafer Balcı hedeflerinin bu dili çocuklara öğretilerek gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak olduğunu belirterek, “Kuşdilinin yaşatılması için özellikle ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde çocuklarımıza bu eğitimi vermeyi planladık. Çocuklarımızı özellikle ilkokullardan seçtik" dedi.
Balcı, kurstaki çocukların genellikle kuşdilinin konuşulduğu yöre olan Kuşköy ve civar köylerde yaşadığını ifade ederek, "Bu kapsamda 20-30 öğrenciye kurs verdik. Çocuklara ağız ve dişin yapısı, ıslık çalmanın kurallarını ilk aşamada verdik. Daha sonra usta öğreticimiz tarafından bir araya getirilerek ıslıkla haberleşmelerini algılama ve anlama çalışması üzerinde duruyoruz" diye konuştu.

Temel amaçlarının kaybolmaya yüz tutan kültürü gelecek yüzyıllara taşımak olduğunu belirten Balcı, "Yaptığımız çalışmalar neticesinde, çocuklarımız hem annelerinin, babalarının yaşantısını öğrenmiş oluyorlar hem de iletişim araçlarının, cep telefonunun olmadığı zamanlarda insanlar nasıl haberleşirlermiş bunu öğreniyorlar. Kuşdilini çocuklarımıza öğreterek bir nesil boyunca garanti altına almış olacağız” dedi. 

Bu blog AA abonesidir.

 

16-02-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş