Arama sonuçları

İngiltere'de aile boyu yaz okulu seçeneği

İngiltere'de aile boyu yaz okulu seçeneği

İngiltere yakınlığı ve İngilizcenin ana vatanı olması nedeniyle en çok tercih edilen ülkelerin başında geliyor. Yaz okulunda öğrenciler bir yandan İngilizce pratik yapma şansını bulurken bir yandan da farklı kültürlerden gelen çocuklarla arkadaşlık kuruyor. Kültürel gezilerin de yer aldığı aktiviteli yaz okulu programları da İngiltere’de ilgi görüyor.

İngiltere’de yaz okulu ile ilgili sorularımızı ve okul seçerken dikkat etmeniz gereken noktaları Kare Eğitim Yurtdışı Direktörü Olcay Erten yanıtladı:

İNGİLTERE’DE YAZ OKULUNUN İÇERİĞžİ NEDİR?

İngiltere yaz okullarında İngilizce dersleri genellikle okuma, yazma, dinleme ve konuşma şeklinde düzenleniyor. Öğrenciler önce dil seviyelerini belirlemek için sınava giriyorlar ve seviyelerine uygun sınıflara alınıyorlar. Hafta içi sabah saatlerinde İngilizce dersleri işlenirken, öğleden sonra öğrenciler değişik aktivitelere katılıyor.

YAZ OKULUNDA HANGİ AKTİVİTELER OLUYOR?

İngiltere’de yaz okulları, çok çeşitli alanlarda aktiviteli programlar sunuyor. Bunlar arasında tenis, voleybol, baskebol, futbol, dans, drama en iyi örnekler olarak sayılabilir. Bazı okullarda bu dersler özel programlarla yapılır.  Örneğin, Arsenal’in ya da Manchester United’in ismi ile organize edilen futbol kampları ya da özel hocalarla basketbol, tenis kampları düzenlenir.

EN ÇOK HANGİ ŞžEHİRLERDEKİ OKULLAR TERCİH EDİLİYOR?

Yaz kampları için en çok tercih edilen şehirlerin başında Cambridge, Oxford, Brighton, Bournemouth, Londra gibi şehirler geliyor. Bu şehirlerin dışında bazı küçük şehirler az turist ve Türk olması nedeniyle tercih ediliyor.

AİLENİN DE KABUL EDİLDİĞžİ YAZ OKULLARI VAR MI?

Evet var. Son yıllarda çocukların anneleri ile birlikte katıldığı yaz okulları büyük ilgi görüyor. Bu kamplarda çocuklar ve aileleri için ayrı programlar düzenleniyor. Bu programlar sayesinde İngiltere’ye yaz okullarına gitme yaşı 5’e kadar iniyor. 5 yaşından itibaren tüm çocuklar aileleri yanlarında olmak kaydıyla yaz okulları programlarına katılabiliyor.

ANNE VE BABAYA AYRI PROGRAM YAPILIYOR MU?  

Yaz okullarında genellikle öğrenciler sabahtan öğlene kadar İngilizce eğitimi alır, öğleden sonraları ise değişik aktivitelere katılır. Aileler sabahları öğrencileri okula teslim eder ve günlük program tamamlandıktan sonra da akşam üzere okuldan teslim alırlar. Bu programlara aileleri ile birlikte katılan öğrenciler kendi yaş grupları ile birlikte İngilizce eğitimi alır ve aktivitelere katılır.  Çocukları ile birlikte programa katılan anne ve babalar ise yine kendi yaş grupları ile birlikte İngilizce ders alabilirler.  

ÇOCUОUMUZLA BİRLİKTE KONAKLAYABİLİR MİYİZ?

Genellikle annenin ya da tüm ailenin birlikte katıldığı yaz okullarında aileler genellikle çocukları ile birlikte konaklıyor.

YAZ OKULLARI NEREDE YAPILIYOR?

İngiltere Yaz Okullarında, aktiviteli yaz okullarının birçoğu özel dil kurslarının kiraladığı üniversite yada lise kampuslarında düzenlenir.  Öğrenciler üniversite yada lise yurtlarında konaklar.  Aile yanında konaklama da aktiviteli yaz okullarında yaygındır. 

GÜVENLİK NASIL SAОLANIYOR?

Aktiviteli yaz okullarına katılan öğrencilerin 18  yaşından küçük olması nedeniyle güvenlik özellikle dikkat edilen konulardan biridir. 

ÖОRENCİYE SERTİFİKA VERİLİYOR MU?

Yaz okulları program tamamlandığında hangi dersleri aldıklarını ve hangi aktivitelere katıldıklarını gösteren sertifika veriyorlar.

KREDİLİ YAZ OKULLARI VAR MI?

Evet. İngiltere’de kredili yaz okulları her yıl artan bir şekilde talep görüyor. Öğrencilerin kredili yaz okulu programlarında almış oldukları dersleri, ülkelerine döndüklerinde kendi okullarında saydırma şansları oluyor. Böylece öğrenciler, kendi okullarında bir dönemde almış oldukları dersi, kredili yaz okulu programlarında 3 - 6 hafta gibi kısa bir sürede alarak zamandan da tasarruf etmiş oluyor.  Bu programları özellikle üniversite  öğrencileri tercih ediyor.

LİSE ÖОRENCİLERİNE YÖNELİK ÜNİVERSİTE TANITIMI PROGRAMI VAR MI?

Evet var. Bazı programlar öğrencilere üniversiteye girdiklerinde “muaf” olmalarını sağlayacak kredi veriyor. Bazıları ise kredi vermiyor. Ancak bu programlarda öğrenciler üniversitede okumayı düşündükleri bölümlerin derslerinden alma şansı oluyor. Böylece o bölümlerin kendileri için gerçekten doğru seçim olup olmadığını da anlamış oluyorlar.

EN ÇOK HANGİ AYLAR TERCİH EDİLİR?

İngiltere yaz okulları için en çok  haziran ve ağustos ayları tercih ediliyor. Türk öğrenciler 2 ya da 3 haftalık programlara katılmayı seçiyorlar.

İNGİLTERE YAZ OKULU ÜCRETLERİ NEDİR?

İngitere’de yaz okullarının minimum  maliyetleri haftalık 550 pound civarında. Bu ücret bazı okullarda 1500 pounda kadar çıkabiliyor. Ortalama fiyatlar  haftalık  700 ile 800 pound arasında değişiyor. Bu fiyatlara genellikle, eğitim ücretleri, konaklama ve yemek, aktiviteler, geziler, havaalanı karşılama ve uğurlama servisi, eğitim materyalleri ve kurs sonu sertifikası dahil.

10-04-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin