Arama sonuçları

Işıklar otizm için mavi yandı

Işıklar otizm için mavi yandı

Işıklar otizm için mavi yandı. Otizm nisan ayı boyunca gündemde olacak. 2 Nisan Dünya Otizm Günü’nde ise Türkiye’de binalar mavi ışık ile aydınlatılırken, ünlülerden de destek mesajları yağdı. 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü, Nisan ayı ise otizm farkındalık ayı. Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir nöro - gelişimsel bozukluk olan otizm, nisan ayı boyunca Türkiye’nin ve dünyanın gündeminde olacak. Tohum Otizm Vakfı’nın çağrısı ve çalışmaları ile Dünya Otizm Farkındalık gününde Türkiye’deki ikonik binalar mavi ışıkla aydınlatıldı, pek çok ünlü isim otizme dikkat çeken mesajlar verdi.

IŞIKLAR OTİZM İÇİN MAVİ YANDI

Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. 1985 yılında her 2.500 çocuktan birine konan otizm tanısı, günümüzde her 59 çocuktan 1’i için konulmakta. Bu gerçeğe dikkat çekmek için yapılan çağrıya kamuoyu gibi ünlüler de sessiz kalmadı. Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor, Gençlerbirliği, Konyaspor, Başakşehir gibi pek çok spor kulübü de kampanyaya destek verdi.

Birleşmiş Milletler’in otizmin hızlı artışı karşısında kamuoyunun dikkatini çekmek için deklare ettiği 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde, “Otizme Mavi Işık Yak” Kampanyası ile mavi ışıkla aydınlatılan yapılar arasında şunlar yer aldı:

15 Temmuz Şehitler Köprüsü, FSM Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Amasya Şehir Aydınlatması, Amasya Kalesi, Amasya Antik Kral Mezarları ve Yeşilırmak kenarındaki Yalıboyu, Kadıköy Boğa Heykeli, Pamukkale Travertenler, Four Seasons Hotel, İzmir, Ekonomi Üniversitesi, Zorlu Center, Spine Tower Maslaki Akmerkez Ofis ve Kuleleri, Sabancı Center, Folkart Towers, Nidakule Göztepe, Radisson Blu Hotel Kayseri, Konya Tropik Kelebek Bahçesi, Halkbank Genel Müdürlük Binası, Ramada Gümüşhane, Eskişehir Masal Şatosu, Diyarbakır Surlar, The Land of Legends, Watergarden, Grup İmaj Aydınlatma, Rotana Hotel, Mall of İstanbul, İzmir Mistral Tower ve Megapol, Ankara Değirmen Köprü, Antalya Büyükşehir Belediye Binası ve Yeni Boğaçayı Projesi, Konyaspor Stadyumu, River Plaza ve Wyndham Grand Otel gibi birçok yapı AGİD üyelerinin katkılarıyla mavi ışıkla aydınlandı.

 

 

03-04-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin