Arama sonuçları

‘Kadın üniversitesi’ için YÖK Başkanı’na seslendi: Çalışmanı buna göre yap

‘Kadın üniversitesi’ için YÖK Başkanı’na seslendi: Çalışmanı buna göre yap

‘Kadın üniversitesi’ için YÖK Başkanı’na seslendi: Çalışmanı buna göre yap. Türkiye Bursluları mezuniyet töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de de “kadın üniversitesinin kurulması” ile ilgili YÖK'ün çalışma yapmasını istedi.

Erdoğan törende yaptığı konuşmada, Japonya’daki 800 üniversitenin 80’inin kadın üniversitesi olduğunu söyleyerek, şöyle dedi:

'KADIN ÜNİVERSİTESİ' İÇİN YÖK BAŞKANI'NA SESLENDİ: ÇALIŞMANI BUNA GÖRE YAP

“Japonya'da 800 üniversiteden 80'i kadın üniversitesi. Sadece kızlardan oluşan üniversite. Kreşten alıp ilk, orta, lise, ardından üniversite olmak suretiyle farklı bir yapıyı Japonya'da oluşturmuş durumdalar. Bunlarla beraber bu alanda atılan adımın bizler için önem arz ettiğini şu anda YÖK Başkanına hatırlatıyorum, çalışmanı da buna göre yap. Türkiye de benzer bir adımı atmalı."

G20 ZİRVESİ İÇİN GİTTİĞİ JAPONYA’DA

G20 Liderler Zirvesi için geçen hafta Japonya'ya giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Mukogawa Kadın Üniversitesi'nden Fahri Doktora Unvanı verilmişti. Erdoğan bu törende  Japonya’daki 800 üniversitenin 80’inin kadın üniversitesi olduğunu söyleyerek, “Ülkemde de bunun adımını atacağız” demişti.

JAPONYA'DAN MESAJI VERMİŞTİ

Erdoğan Japonya’daki toplantıda şunları söylemişti:

“Bu üniversiteyi inceleyeceğim. Bunun yanında toplam 80 kadın üniversitesini, şu anda Büyükelçime de görev veriyorum, incelemek suretiyle ülkemde de bunun adımını atacağız. Bu gerçekten çok anlamlı. Doğrusu bizde böyle bir şey yok. Olması halinde de neler olur o ayrı bir soru işareti ama Japonya bu noktada çok önemli bir örnek ve şu anda çatısı altında bulunduğumuz üniversitede tabii hemen daha anaokulundan alıp ilk, orta, lise ve üniversite... Üniversitede 10 bin öğrenci, diğerlerinde de 2 bin öğrencinin olması ayrı bir anlam taşıyor. Bu vesileyle ben üniversite yönetimini, rektörü, senatosu, hepsini ayrı ayrı kutluyorum, tebrik ediyorum.”

BU KEZ YÖK BAŞKANINA KADIN ÜNİVERSİTESİ MESAJI

Aradan bir hafta geçmeden Erdoğan tekrar kadın üniversitesi kurulmasını gündeme getirdi. Bu kez YÖK Başkanı Saraç’a seslenerek, şöyle dedi: “Bunlarla beraber bu alanda atılan adımın bizler için önem arz ettiğini şu anda YÖK Başkanına hatırlatıyorum, çalışmanı da buna göre yap. Türkiye de benzer bir adımı atmalı."

KARMA EĞİTİM HEDEF ALINIYOR

Erdoğan’ın bir hafta içinde iki kez Türkiye’de de kadın üniversitesi konusunu gündeme getirmesi “karma eğitimi hedef alıyor” diye yorumlandı.

03-07-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş