Arama sonuçları

Kapatılan okullara ödenen paralar yandı mı?

Kapatılan okullara ödenen paralar yandı mı?

OHAL kapsamında çıkarılan kararname ile kapatılan bine yakın özel okul ile biri öğrenci almadığı için 14 üniversiteye ödenen ücretlerin ne olacağı, velilerin geri alıp alamayacağı tam bir muamma oldu. Veliler, paralarını geri alma konusunda bir muhatap bulamıyorlar. Okulların kapatıldığı gün, “Mevcut okul yönetiminden paralarını alacaklar" diyen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Maliye Bakanlığını adres gösterdi. Ama Maliye'de bu konuda çalışma olmadığını açıkladı. 

Hürriyet'ten Neşe Karanfil'in haberine göre velilerin ödenen öğrenim ücretlerinin ne olacağı, geri alıp alamayacakları belli değil. Oysa veliler kapanan okullara ödenen ücretlerin geri alınması için yardım edilmesini, yol gösterilmesini bekliyor. 

Sorunlarını sosyal medya üzerinden dile getiren velilere MEB okullardaki öğrencilerle ilgili nakil işlemi yaptıklarını ancak diğer işlemleri Maliye Bakanlığı’nın yürüttüğünü açıkladı. Maliye yetkilileri de kayıt paralarının verilip verilmeyeceği konusunda bir karar alınmadığını söylediler. Maliye Bakanlığı’ndan dün yapılan yazılı açıklamada ise bu konuda bir çalışma olmadığı duyuruldu. 

SORU YANITSIZ KALDI
Açıklamada, “667 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname çerçevesinde kapatılan okullara ait taşınmazlar ve diğer varlıklar Hazine’ye devredilmiştir. Maliye Bakanlığı olarak, bu devir işlemleri yapılmış olup, söz konusu varlıklara ilişkin diğer işlemlere devam edilmektedir. Bakanlığımızca, veliler tarafından ödenen kayıt ücretlerinin iadesine ilişkin yapılmakta olan bir çalışma bulunmamaktadır” denildi. Bu durumda velilerin, ödedikleri kayıt paralarını geri alıp alamayacakları sorusu yanıtsız kaldı.

KAPATILAN ÜNİVERSİTELERİN ÖĞRENCİLERİ BELGE GÖSTERECEK
Kapatılan vakıf üniversitelerinin öğrencileri ise öğrenim ücretlerini ödediklerini gösterir belgeyi yerleştirildikleri yükseköğretim kurumuna gösterecek. Ücretini ödemeyenler ise devlet üniversitesi bile olsa yerleştirildikleri yükseköğretim kurumlarına ücret ödemeye devam edecekler. YÖK, kapatılan üniversitelerin öğrencilerini aynı ildeki devlet ve vakıf üniversitelerine yerleştirdi.

ASKERİ ÖĞRENCİLERDEN TAZMİNAT ALINMAYACAK
31 Temmuz tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan askeri liselerin öğrencilerinden tazminat alınmayacak. 

KAPATILAN ÜNİVERSİTELER 
1- Altın Koza (İpek) Üniversitesi (Ankara)
2- Bursa Orhangazi Üniversitesi (Bursa)
3- Canik Başarı Üniversitesi (Samsun)
4- Selahattin Eyyubi Üniversitesi (Diyarbakır)
5- Fatih Üniversitesi (İstanbul)
6- Melikşah Üniversitesi (Kayseri) 
7- Mevlana Üniversitesi (Konya)
8- Şifa Üniversitesi (İzmir)
9- Turgut Özal Üniversitesi (Ankara)
10- Zirve Üniversitesi (Gaziantep)
11- Kanuni Üniversitesi (Adana)
12- İzmir Üniversitesi (İzmir)
13- Murat Hüdavendigar Üniversitesi (İstanbul)
14- Gediz Üniversitesi (İzmir)
15- Süleyman Şah Üniversitesi (İstanbul) 

 

 

04-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş