Arama sonuçları

Kendine güven kazanması için tek başına kampa gitsin

Kendine güven kazanması için tek başına kampa gitsin

Yaz aylarında çocuklarının sosyalleşeceği alanlar arayan aileler için özgün alternatiflerden biri de yaz kampları oluyor. Ancak ailelerin bu kararı almaları pek de kolay olmuyor! Zira çocuklarını tamamen tek başlarına, farklı bir şehre gönderme kararı alırken kafalarında birçok soru işaretleri oluşuyor.  

Kamp konusunda Türkiye’nin tecrübeli kurumlarından biri olan, 26 yıldır 67 ülkeden binlerce çocuğa uluslararası düzeyde  kamp organizasyonu düzenleyen Geleceğin Yıldızları Yaz Kampları’nın Genel Müdürü Osman Gözet, çocuklarını yaz kampına göndermek isteyen aileler için sorularımızı yanıtladı:  

ÖĞRENCİLERE YÖNELİK YAZ KAMPI NEDİR?
Yaz kampı; öğrencilerin okul tatili süresince ilgi alanlarına göre seçtiği programlarda eğlenirken sosyal ve fiziksel gelişimlerini devam ettirdikleri keyifli ortamdır. Yaz kampları, aile ve öğrencilerin tercihine göre gündüzlü ya da yatılı ve farklı sürelerde olabilir. Gündüzlü yaz kampına “yaz okulu” ya da “day camp” deniliyor. 

ÇOCUKLARIN AİLELERİNDEN UZAK KALMASININ SAKINCASI VAR MI?
Çocuklar, okulların tatil olduğu üç aylık süre içinde kendilerini geliştirebildikleri ortamlara ihtiyaç duyuyorlar.  Yaz kampları okuldan farklı amaçla, okul-dışı eğitim olarak düzenleniyor.  Yaz kamplarında çocuklar farklı okul, şehir ve ülkelerden gelen arkadaşları ile keyifli vakit geçirirken kendilerini geliştiriyorlar. Bu da yaz kampını unutulmaz kılıyor.

KAMP YAPMANIN ÇOCUKLARA SAĞLADIĞI  FAYDALAR NEDİR?
Çocuklar hayatta çeşitli becerilere ihtiyaç duyarlar: özgüven, yaşam becerileri ve kişinin kendisiyle gurur duyması. Kamp yaşamı onlara pozitif ve yeniliklerle dolu bir çevre sunar. Kamp; gençlerin fiziksel aktivite ihtiyaçlarını karşılamaları, yaratıcı ifadeler geliştirmeleri ve toplum içine katılmaları için gerekli olan kuruluşlardan biridir. Çünkü sadece okul, bu ihtiyaçların hepsinin birden karşılanmasına yeterli olmamaktadır.

AİLEDEN TAMAMEN KOPMAK ÇOCUĞU NASIL ETKİLİYOR?
Doğal ortamdaki kamp aktiviteleri ve grup yaşamı; kampta başarılı ve sağlıklı bir gelişme sağlarken, eğlencenin günlük amaç olduğu bir mekan da hazırlıyor. Böyle bir ortamda çocuklar; dinlemek, konuşmak ve bunları yansıtmak için zamanı olan pozitif ‘rol model’lerle iletişim kuruyorlar. Birlikte çalışmayı, karar vermeyi, sorumluluk almayı, yaratıcılıklarını geliştirmeyi, özgürlüğü, kendine güven oluşturmayı ve güven kazanmayı öğreniyorlar. Bütün bunlar sağlıklı ve üretici bir yaşam için gerekli olan basamakları oluşturuyor. 

KAMP YAPMAK ÇOCUKLARIN KİŞİLİĞİNİ NASIL ETKİLİYOR?
Kamplar gençlere yeteneklerini, ilgilerini ve değerlerini keşfetme imkanı sunuyor. Okulların bunların hepsini birden karşılaması mümkün değil. Bu tür kamp deneyimleri olan çocuklar daha sağlıklı ve daha az problemli insanlar olarak yetişiyorlar.

HANGİ YAŞ GRUBU KAMPLARA GİDEBİLİR?
5 yaşından itibaren çocuklar gündüzlü yaz okullarını, 7 yaşından itibaren çocuklar rahatlıkla yatılı kampları yapabiliyor. Ufak tefek adaptasyon sorunları uzman eğitmenlerin desteğiyle rahatlıkla çözümleniyor.

KAMPA GÖNDERMENİN SAKINCALI OLDUĞU ÇOCUKLAR VAR MI?
Biz yıllardır edindiğimiz tecrübelerimize ve üyesi olduğumuz Uluslararası Kamplar Derneği’nin araştırmalarına göre; her çocuğa uygun bir kamp programı olduğuna inanıyoruz. Sağlık ya da özel sebepler nedeniyle sağlık uzmanları tarafından aileden ayrılması uygun olmayan çocuklarımızın katılımını ailelerinin detaylı değerlendirmesini tavsiye ediyoruz.

KAMPLARDA ÇOCUKLARA KİM EŞLİK EDİYOR?
Kampçıların yanında, dünyanın çeşitli ülkelerinden deneyimli branş, yabancı dil eğitmenleri  ve üniversite öğrencileri de çalışmak için Geleceğin Yıldızları’nın koç ekibine katılıyor. Geleceğin Yıldızları’nın tüm kampları, ortalama 5 yıllık deneyimli koçlarıyla dünya standardının üst seviyesi olan 4:1 kampçı/eğitmen oranına sahip.

KAMP KOÇLARINI NASIL SEÇİYORSUNUZ?
Koçlar yani eğitmenler, kampı özel kılan değerlerin en başında geliyor.  Geleceğin Yıldızları olarak, 26 yıllık bir kurum olmanın ayrıcalığı ile eğitmenlerimizi kurum içinden seçip yetiştiriyoruz.  Her yıl eğitmenlerin yüzde 87’sini eski kampçılar arasından seçilmiş gençler oluşturuyor. Geleceğin Yıldızları Liderlik Akademisi bu amaçla kurulmuş olup her yıl örnek gençler arasından seçilen liderler eğitimlerini tamamlayıp çocuklara hizmet veriyor.

EN İYİ KAMP NASIL SEÇİLİR?
Yaz kampı seçimi ailelerin okul seçiminde gösterdiği hassasiyeti gerektirecek kadar önemli.  Öğrencilerin keyifli ve faydalı bir kamp tecrübesi yaşayabilmeleri için öncelikli olarak öğrencinin ilgi alanı ve ailenin kamptan beklentisi belirlenmelidir. Ailenin kampın içeriği hakkında hemfikir olmasının ardından bu programı sunan kurumlar incelenmelidir.  Kurumların yöneticileri, tarihçesi, kampçılık tecrübesi, kamp programının içeriği, kampların yapıldığı tesislerin konumu ve çocuk ve gençlerin konaklamasına uygunluğu önemli kriterlerdir. Ailelerin mümkünse kamp şirketlerini çocukları ile beraber ziyaret etmelerini ve yöneticileri ile tanışmalarını tavsiye ediyoruz. 

SAĞLIK HİZMETİ VE SİGORTAYI SORUN
Yaz kampı seçiminde; öğrenciler ile kampı yaşayacak ekibin kampçılık tecrübesi ve bu alandaki deneyimleri araştırılmalı, kampçı-eğitmen oranı mutlaka öğrenilmelidir. Kampa ulaşımda ve geziler sırasında kullanılan araçların seçimi, kampta sunulan sağlık hizmetleri ve sağlık sigortası kapsamı; ailelerin kamp seçiminde göz önünde bulundurması gereken diğer konulardır.  

ÇOCUĞUNUZU MOTİVE EDİN
• İlk defa kamp deneyimi yaşayacak çocuklara ailelerini destek olması çok faydalı oluyor. Ailelerin özelikle çocuklarını motive etmelerini, ayrı kalacakları dönemin çocuk için keyifli olacağını, kamp bitiminde yine evdeki hayatın devam edeceği konularını vurgulamaları önem taşıyor.  

KAMPA GİDECEK ÇOCUĞA NELER SÖYLENMELİ
• Kampın yeni arkadaşlıklar, yeni bilgiler, yeni oyunlar ve yeni heyecanlar olduğunu
• Odasını arkadaşları ve koçuyla paylaşacağını
• Bir problemi olduğunda koçuyla konuşabileceğini
• İlk gün kampa ulaştığında harika arkadaşlar ve sevgi dolu koçlarla
karşılaşacağını
• Bazen sizi ve evi düşünebileceğini, bunun da çok normal ve güzel bir
duygu olduğunu ve bu konuyla ilgili mektup yazabileceğini
• Kamp sırasında size mektup yazmasının muhteşem bir şey olacağını ve mektubu ömür boyu saklayacağınızı
• Sizin de ona mektup ve e-posta yazabileceğinizi
• Kampın büyük bir aile olduğunu
• Kampta mutlu olduğunu bilmenin sizi de mutlu edeceğini
• Kampa katılmak gibi sorumluluk ve özgüven gerektiren bir karar aldığı için onu desteklediğinizi söyleyin.

KAMPA GİDECEK ÇOCUĞA NELER SÖYLENMEZ ?
• Onu çok özleyeceğinizi
• Ondan uzak olduğunuz zaman diliminde hep bir şeylerin eksik olacağını
• Onsuz zamanın geçmek bilmediğini
• Evin onsuz ne kadar anlamsız ve boş olduğunu
• Evdeki köpeğin o gittikten sonra yemeden içmeden kesildiğini veya üzgün üzgün havladığını
• Ve en önemlisi; sizi özlerse kampa gelip onu alacağınızı söylemeyin.

AKRABALARLA VEDA YEMEĞİ YAPMAYIN!
• Kamp öncesinde, çocuğunuz kampa gidiyor diye akrabaları toplayıp veda yemeği yapmamaya özen gösterin. Bu durum kampa gidecek çocuğun daha çok heyecanlanmasına yol açabilir. Zira burada bir veda yok; çocuğunuz çok eğlenceli vakit geçireceği bir kampa gidiyor.

Zeynep RAZAKİ 
info@pervinkaplan.com

19-04-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş