Arama sonuçları

Kovid-19: Hangi sektörlerin yıldızı parladı?

Kovid-19: Hangi sektörlerin yıldızı parladı?

Kovid-19: Hangi sektörlerin yıldızı parladı? Koronavirüs salgını ile birlikte büyüyen sektörlerin başında hijyen ürünleri geliyor. Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Üst Yöneticisi (CEO) Alp Günvaran, Kovid-19 salgını sürecinde hijyen ürünleri talebinin arttığını belirtti. Günvaran, "2020 senesinde, temizlik kağıtları pazarı yüzde 12,4 büyüyerek yaklaşık 3,4 milyar TL’lik büyüklüğe ulaştı” dedi.

Günvaran, salgın nedeniyle bu yıl kişisel bakım ve hijyen sunan kolonya, temizlik kağıdı gibi ürünlerin kozmetik kategorisine göre daha fazla talep artışı gösterdiğini ifade ederek, üretimlerini de bu doğrultuda güncellediklerini söyledi.

"2020 senesinde, temizlik kağıtları pazarı yüzde 12,4 büyüyerek yaklaşık 3,4 milyar TL’lik büyüklüğe ulaştı" diyen Günvaran, şöyle konuştu:

"Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri olarak bu kategoride pazar payımızı 1,2 puan artırarak yılı yüzde 25’in üzerinde pazar payı ile kapattık.  Yaklaşık 1 milyar TL’lik büyüklüğe ulaşan ıslak mendil kategorisi geçen yıla göre yüzde 22,4 büyüdü. Biz de Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri olarak 1,9 puanlık pazar payı artışı kaydettik. Aynı verilere göre limonlu kolonya pazarı da yüzde 379 büyüme gösterirken Selin Kolonya markamız ile artan talebe yanıt vermek üzere önemli üretim artışları sağladık. Bebek deterjanı kategorisinde de bir önceki yıla göre pazar payımızı 3,7 puan artırdık. Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri olarak bu dönemde kümülatif verilere göre, hemen hemen tüm kategorilerimizde pazardan hızlı büyüdük ve pazar payımızı artırdık. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalar doğrultusunda, e-ticaret alanında geçen yıla göre 3 kat büyüme gösterdik."

Şirkette oluşan deneyimi ve uzmanlığı, ev dışı tüketim sektöründe hijyen bilincini artırmak üzere dijital platformlara taşıdıklarını anlatan Günvaran, şöyle konuştu:

"Ev dışı tüketim sektörü çalışanlarının mesleki gelişimlerini destekleyen, temizlik ve hijyen konularında bilgi birikimlerini artırabilecekleri online eğitimlerle toplam 64 bin kişiye ulaştık. Bu dönemde yeni Ar-Ge yatırımlarına imza atarak faaliyetlerimizi desteklemek ve daha katma değerli ürünler üretmek yolunda önemli altyapı çalışmaları başlatarak Mikrobiyoloji ve Analitik Laboratuvarlarımızı devreye aldık.

Pandemi süreci ile beraber değişen hijyen ihtiyaç ve beklentilerine uygun, inovatif ürünler geliştirdik. Selpak’ta daha fazla hijyen sunan antibakteriyel ıslak cep mendili ürünümüzü, Uni Baby’de bebekler için sıvı çamaşır sabununu, Solo’da deterjan katkılı ıslak yüzey temizleme mendillerini, kolonya da ise hem hijyen sağlayan hem de nemlendirme etkisine sahip Selin Nemlendiricili Limon Kolonyasını tüketicilerimizle buluşturduk."

 

23-01-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş