Arama sonuçları

Liselilere ‘üniversite tercih testi’ yapılacak

Liselilere ‘üniversite tercih testi’ yapılacak

Liselilere ‘üniversite tercih testi’ yapılacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu yıl ilk kez lise öğrencilerine üniversite için testler yapacaklarını söyledi.

Bakan Selçuk, lise öğrencileri için bu yıl ilk kez uygulanacak testlerle ilgili şöyle dedi:

LİSELİLERE ‘ÜNİVERSİTE TERCİH TESTİ’ YAPILACAK

"Bu yıl ilk kez bir lise öğrencisine üniversiteye hazırlanırken çeşitli testler uygulayacağız. Diyeceğiz ki 'Senin yeteneğin, becerin şu alanda, bize gitmek istediğin tercihlerini buna göre söyleyebilirsin. Bu tercihlerine bakarak senin gerçekçi bir tercih yapıp yapmadığını da biz bu programlamayla gösterebiliriz. Hatta bu tercihlerle ilgili çalışma hızının uygun olup olmadığını da sana iletebiliriz.' Bu sene ilk kez yeni bir altyapı geliyor."

DESTEKLEME KURSLARI DIŞINDA DA İZLEME

Selçuk, bu yıl ilk kez destekleme ve yetiştirme kursları dışında okullarda izleme ve değerlendirme çalışmalarının da yapılacağını söyledi. Selçuk, şöyle dedi:

"Çeşitli sınıf düzeylerinde Türkiye'yi izleyeceğiz. Bunu bir yerleştirme için falan yapmayacağız. Sadece Türkiye'nin fotoğrafını izlemek için yapıyoruz. Bu çalışmaya baktığımızda, hangi okulumuzun hangi sınıfında neye ihtiyacımız var göreceğiz ve her bir okula özgü gelişme planı çıkaracağız. Bu sene ilk kez bir okula bir bireymiş gibi davranıp okula özgü gelişme planı çıkaracağız. Buna dayalı olarak da o okulun hangi konularda zayıf ve güçlü yönleri varsa yıllık olarak bir gelişim planı ortaya konulacak. Sadece destekleme ve yetiştirme kurslarına katılan çocuklar değil öğrencilerin tamamına yönelik olarak değerlendirmeler olacak."

09-09-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş