Arama sonuçları

Maarif Vakfı isteyecek Bakanlar Kurulu verecek

Maarif Vakfı isteyecek Bakanlar Kurulu verecek

Yurtdışında okul açmak ve satın almak amacıyla kurulan Maarif Vakfı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı.

"Türkiye Maarif Vakfı" adıyla vakıf kurulmasını öngören kanun, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanun yürürlüğe girdikten sonra  3 ay içerisinde Türkiye Maarif Vakfı’nın  kuruluşu resmi senedi ve vakfın Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre tesciline ilişkin işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın sonuçlandırması gerekiyor. 

Bakanlığın bu vakıfla ilgili yaptığı çalışmalardan bazı başlıklar da çıktı. İşte ayrıntılar: 

YABANCI ÖĞRETMEN ÇALIŞTIRACAK: Yurtdışında açılacak okullarda sadece Türk öğretmenlerin değil, o ülkenin öğretmenlerinin çalıştırılması hedefleniyor. Ancak mevcut mevzuatta ise yurtdışında açılacak bir okulda, Türk öğretmen çalıştırılması zorunluluğu bulunduğu için bu zorunluluğun nasıl aşılacağı tartışılıyor. 

KAÇ TÜRK KAÇ YABANCI OLACAK? Okullarda görev yapacak öğretmenlerin ne kadarının Türk, ne kadarının okulun açıldığı ülke öğretmenlerince karşılanacağı ülkelere göre belirlenecek.Türk öğretmenler yazılı ve sözlü sınavla seçilecek. 

TÜRKİYE’DE OKUYANLARA BAKILACAK: Türk okullarının insan gücü ihtiyacının karşılanması için daha önce Türkiye'de burslu olarak okumuş yabancı uyruklu öğrencilerin tecrübesinden yararlanılacak. 

TÜRKLERİN YOĞUN OLDUĞU ÜLKELER SEÇİLECEK: Satın alınacak ya da kiralanacak okulların Türklerin yoğun yaşadığı ve Türkiye'nin dış politikasında stratejik olarak birlikte hareket ettiği ülkeler öncelikli olacak. 

MALİYE BAKANLIĞI VERECEK: Vakfın kuruluş merkezi olarak kullanılmak üzere Maliye Bakanlığı’nca uygun görülen taşınmaz ise bedelsiz olarak verilecek.

YURTDIŞINDAKİ MAL VARLIKLARINI BEDELSİZ ALACAK: Vakıf kurulup, teşkilatlanmasını tamamladıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygun gördüğü, yurtdışında kamuya ait varlıklar Bakanlar Kurulu kararıyla bedelsiz olarak vakfa devredilecek.

HER KADEMEYE BURS VERECEK: Vakıf, örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek amacıyla okul öncesi eğitimden üniversite eğitimine kadar süreçte burs verecek, okul, yurt gibi tesisler açacak. 

BAŞKA BİRİME İZİN YOK: Vakıf tarafından yurtdışında örgün ve yaygın eğitim kurumları açılan şehirlerde, diğer kamu kurum ve kuruluşları aynı amaçla başka birimler oluşturamayacak.

Bu blog AA abonesidir

 

27-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş