Arama sonuçları

MEB harcamalarında aslan payını kim aldı?

MEB harcamalarında aslan payını kim aldı?

MEB harcamalarında aslan payını kim aldı? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) raporuna göre harcama bütçesinde aslan payını kimin aldığı ortaya çıktı. MEB, bütçesinin yarısını tükettiği yılın ilk 6 ayında imam hatiplere 4 milyar 255 milyon TL harcadı. Harcama kalemleri arasında Bilal Erdoğan’ın TÜGVA’sının düzenlediği hadis yarışmaları da var.

 

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre MEB,yılın ilk altı ayındaki harcamalarının ve ikinci altı aya ilişkin öngörülerinin yer aldığı Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nu yayımlandı.

 

MEB HARCAMALARINDA ASLAN PAYINI KİM ALDI?

92 milyar TL’lik bütçesinin ilk dönemde yarısını tüketen bakanlığın en önemli harcama kalemini öğretmen ve personelin maaşları oluşturdu. Bakanlığın 2018 yılındaki personel giderleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.83, mal ve hizmet alım giderleri yüzde 13.81, sermaye giderleri ise yüzde 69.09 arttı.

GİDERLER İKİYE KATLANDI

İmam hatip okulları ve din öğretimine yönelik etkinliklere ayrılan büyük pay bu yıl da devam etti. 2017’nin ilk 6 ayında 15 milyon harcayan Din Öğretimi Genel Müdürlüğü bu yıl giderlerini ikiye katladı. Harcamalar 32 milyon TL’ye ulaştı. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve Din Öğretimi Okulları’nın ilk 6 ayda harcadığı toplam tutar 4 milyar 255 milyon TL’ye olarak rapora yansıdı.
Dev bütçenin harcandığı kalemler arasında, din ahlak ve değerler alanı seçmeli derslerinin analizi, kardeş okul projesi kapsamında işbirliği yapılan ülkelere eğitim kursları için gönderilen öğrenciler, hafızlık, Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma, ezan okuma, Arapça bilgi ve etkinlik yarışmaları gibi başlıklar sıralandı.

TÜGVA’YA AKTARILAN NE OLDU?

Ayrıca, Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu TÜGVA’nın bakanlık işbirliği ile yıllardır düzenlediği “40 hadis” yarışmaları paralelinde bakanlığın harcama kaleminde yer alması da dikkat çekti. Raporda şöyle denildi:

“Öğrencilerimize, İslamın temel kaynaklarından olan hadis ve sünnetin önemini kavratmak, güncel olaylar ışığında hadisleri doğru yorumlamalarına yardımcı olmak amacıyla 40’ar hadisin yer aldığı hadis kitapları hazırlanarak okullarımızla paylaşılmıştır”

 

19-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş