Arama sonuçları

MEB kararlı ‘cihat’ta geri adım atmak yok

MEB kararlı ‘cihat’ta geri adım atmak yok

MEB kararlı ‘cihat’ta geri adım atmak yok.  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş düzenlediği basın toplantısında yeni müfredatı anlattı. Başta din dersine cihat kavramının girmesi, Atatürkçülük ile ilgili bölümler ile Evrim Teorisi’nin kaldırılması gibi nedenlerle eleştirilen yeni müfredatı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Durmuş savundu.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Durmuş, 2017-2018 öğretim yılında 1, 5 ve 9’uncu sınıflarda başlayacak yeni müfredatı anlattı ve soruları yanıtladı.

MEB KARARLI ‘CİHAT’TA GERİ ADIM ATMAK YOK

Bir gazetecinin 11. sınıf Hazreti Muhammedin Hayatı dersi kitabının 122. sayfasındaki ayet ve hadise işaret ederek, "Erkekler, kadınlar üzerinde onların geçimini sağlamaktan dolayı bir üstünlüğe sahiptirler" vurgusunun yer aldığını ve "Bakanlığın bir çıkarsama yaptığını" söylemesi üzerine Durmuş şöyle dedi:

"Roller değişirse görev ve sorumluluklar değişir. Görev ve sorumluluklar değişirse roller de değişir. Bu aklın bir gereğidir. Evde riyaset söz konusuysa, erkeğe itaat etmek durumundadır."

CİHAT KAVRAMI ÇIKARILDI MI?

Durmuş, "din dersinde müfredata eklenen cihat kavramının yer almayacağı ve geri adımın söz konusu olduğu" iddialarının sorulması üzerine de şöyle dedi:

"Cihatta geri adım diye bir şey yok. Biz niye koyduk bu kavramı? DEAŞ, FETÖcüler gibi birtakım kendini dine isnat eden, sözde dinsel gruplar var. Bu sözde dinsel grupların dine isnatları çerçevesinde dini, birtakım kavramlarını, kurumlarını çarpıtarak, kendi kötü emelleri için kullanmaları söz konusu. Biz bütün çalışmalarımızda yanlışı temizlemeye ve doğruyu inşa etmeye çalışırız."

Dünyanın İslamofobiyi, birtakım örgütlerin cihat anlayışından, kaynaklarından yaptığı çarpıtmalara istinaden ürettiğini belirten Durmuş, şunları kaydetti:

"İslamda bilginin kaynakları üçtür. Akıl, beş duyu organı ve vahiy var. Bu 3 bilgi kaynağının dışında örneğin İlham ve rüya, bilgi kaynağı değildir diyor. Siz bu bilgiyi çocuğunuza öğrettiğinizde, rüyayla saçmalayan bir adamın görüşlerine inanır mı? Güya FETÖ, rüyasında Hazreti Peygamberi görmüş, Peygamber bu soruları çocuklara ver. Çocuklar soruları cevaplarlarsa benim ümmetimdirler demiş. Cihadı kaldıracağımız bir durum yok ki."

 YENİ MÜFREDAT SIĞLIK İÇİNDE TARTIŞILIYOR

Durmuş, müfredatı uluslararası standartlara uygun, ulusal ölçeklerde geliştirilmiş, güncel hayatın sorunlarına uyumlu hale getirdiklerini söyledi. Durmuş, şöyle konuştu: "Bütün bu yenilikleri ve daha fazlasını anlatmak dururken, bunlarla alakalı bize sorular gelmesini beklerken, 3-4 tane konuya indirgenmiş bir sığlık içinde müfredatın tartışıldığını görüyoruz. Sığlık kelimesini özenli ve seçerek kullanıyorum. Zira tamamıyla kes, yapıştır yaparak, tamamıyla indirgeyerek, çarpıtarak konunun tartışıldığını görüyoruz."

KADIN ERKEĞE İTAAT ETMELİ, ATAİSTLE EVLENMEYİN

Bir gazetecinin "Hazreti Muhammedin Hayatı dersindeki evlilik başlığı adı altında Kadın erkeğe itaat etmeli. Evlilik ibadettir. Ateistle evlenmeyin. Çocuk yapan ahirete yatırım yapar gibi cümleler gerçek mi, değil mi?" şeklinde soru yöneltmesi üzerine Durmuş şöyle konuştu:

“11. ve 12. sınıflarda "Hazreti Muhammedin Evlilik Hayatı" isimli iki seçmeli ders bulunuyor. Bu iki derste de Hazreti Muhammedin evlilik hayatıyla ilgili önem verdiği hususlar aktarılıyor. Bu derslerde eşlerin birbirlerine karşı sorumlulukları diye bir başlık var. Eşler, kadının ve erkeğin birbirlerine karşı sorumluluklarından bahsediliyor. Eşler birbirlerine karşı itaat ve sadakat borcundadır. Onun dışında pek çok şey söyleniyor. Hiç kimsenin evliliğe zorlanmamasından da bahsediliyor. Hele ki kız çocuklarınızı zorla evlendirmeyinizden de bahsediliyor. Ama oradaki sadece itaat kelimesi cımbızlanıyor."

ATATÜRK KİTAPLARDAN ÇIKTI MI?

"Mustafa Kemal Atatürk'ün yeni müfredatta az yer aldığı ve ilkokul 5. sınıf sosyal bilgiler kitabında ise bulunmadığına" yönelik soru üzerine Durmuş şunları söyledi: "Belagat, retorik şöyle tabir edilir. Yani bir durumun gerektirdiği şekilde konuşmaktır. Ben mesela küresel bağlantılar ölçüsünde uluslararası enerji politikaları ve enerji sorunları ve çağdaş enerji problemleriyle ilgili konuştuğum sırada Atatürk’ün çağdaş enerjiye dair herhangi bir şeyini söyleyebilir miyim? Söyleyemem. Anlamlı mı? Değil. Türkçe 1. ve 8. sınıfta her sene Atatürk ve milli mücadele temaları okutuluyor. “

Bir gazetedeki "Atatürk'ün müzik derslerinde anlatılmadığı ve ilgili dersin kitaplarında yer almadığı" iddialarına ilişkin Durmuş şunları söyledi: "Eğitimde her şey bir hiyerarşiyledir. Yavaş yavaş verirsiniz. Çocuk doğduğu zaman ağzına et mi veriyoruz, süt içiyor. Benzer şekilde biz de 1. sınıfta, 2. sınıfta farklı farklı şeyler inşa ediyoruz. “

Durmuş daha sonra 2. sınıftan lise son sınıfa kadar olan müzik dersi kitaplarında Atatürk ile ilgili ünitelerin başlıklarını okudu.

İSLAM’DA ATAİST İLE EVLENME YOKTUR

Durmuş, din kültürü ve ahlak bilgisi dersi yeni programının yenilenmiş halini yayımlamadıklarını ve yeni programa bu yıl geçmeyeceklerini söyledi. "Ateistle evlenmemenin yeni müfredatta tavsiye edilip edilmediğinin ve neden böyle bir tavsiyede bulunma ihtiyacının bulunduğunun" sorulması üzerine Durmuş şöyle dedi:

"Ateistle evlenmeme müfredatta tavsiye ediliyor. Müslümanların ateistle evlenmemesi tavsiyesinde ben bulunmuyorum ki Allah bulunuyor. İslamda evlilikle ilgili şartlardan birisi, Müslüman Müslüman ile evlenir. Müslüman ehli kitapla evlenir. Müslüman Allaha eş koşan birisiyle, kafirle evlenemez. İslamda ateistle, müşrikle evlenilmez."

EVRİMİ KALDIRDINIZ MI CÜMLESİ SAÇMA

Durmuş, teorinin bir anlamda bilimsel bir hikaye anlatma sanatı olduğuna işaret ederek şöyle dedi: "Her teori bir alet çantasıdır. Ben şunu net olarak söylüyorum. Evrimle alakalı olarak Evrimi kaldırdınız mı cümlesi Fransız İhtilalini kaldırdınız mı cümlesi kadar saçma bir cümledir. Çünkü var olan bir şeyi kaldırmazsınız. Var olan bir şeye dair yeni bir model sunarsınız ya da bunu es geçersiniz."

EVRİM TEORİSİ’Nİ DÜZENLEDİK

Evrim teorisini düzenlediklerini ifade eden Durmuş, şöyle konuştu: "Evrim konusu, taraftarları ve karşıtları gibi mantıkla, tarafgirlikle ele alınacak bir konu değildir. Böyle bir moddan artık çıkmanız lazım. Biz bakanlık olarak bu moddan çıkmayı başardık. Dünyaya örnek olacak bir başarı sergiledik. Bunu da ilan ediyorum. Herkes görsün. Biyoloji müfredatındaki konular, antibiyotik canlıların çeşitliliği ve sınıflandırılması, çevre-ekolojik ekosistem, gen-genotik genetik varyasyon, gen teknolojileri, kök hücre ve kök hücre teknolojileri. Bu kelimeler evrim kalktı diyenlerin dahi bilmediği kelimeler anladığım kadarıyla. Bunların tamamı evrimsel biyolojinin kavram setidir. Evrim kalktı diyen bir arkadaş kesinlikle zırcahildir."

ÖĞRENCİNİN SEVİYESİNİN ÜZERİNDE

Durmuş, biyoloji ders kitabından "hayatın başlangıcı ve evrim ünitesinin" başlığını çıkardıklarını, bazı kavramların ve çalışmaların öğrencinin seviyesinin üstünde olduğunu, geriye dönüp bakıldığında gençlerin bir şey hatırlamadığını dile getirdi.

Durmuş, gençlerin sorgulamayı öğrenmesi, bilimle sorgulamayı içselleştirmesi için 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı dersinde öyküleyici metin, şiir ve bilgilendirici metin ve bilimsel bir makalenin nasıl yazılacağını öğretmek için çalışmalar eklediklerini söyledi. Evrim teorisinin kaldırıldığını çok tartışanlara atıfta bulunan Durmuş, bilimi daha iyi sorgulatmak için 10. sınıf felsefe dersini müfredata eklediklerini ve yoğun bir şekilde öğrencilere metodoloji ve bilgi felsefesi öğreteceklerini dile getirdi.

UYGUNSUZ HAREKET YAPAN KARİKATÜRLÜ SAYFA İMHA EDİLDİ

"Türkçe Dersi Öğrenci Çalışma kitabında karikatürist Selçuk Erdem’in kutup ayısının pençesi ile yaptığı uygunsuz hareketi içeren karikatürünün yer almasının kamuoyunda çektiği tepki ve sayfanın imha edilmesinin" sorulması üzerine Durmuş, kitapların ön inceleme, inceleme, yazılma ve tekrar incelenme aşamalarını anlattı.

Durmuş, 6 incelemeci ve moderatörün kitaplar hakkında teker teker raporlarını yazıp katıldıkları hususları onayladıklarını, katılmadıkları konularda da itirazlarını yaptıklarını ve 6 ayrı raporu tek yapılı olarak birleştirdiklerini ifade etti.

Raporların, Talim ve Terbiye Kurulunda bir başkan ve 10 kurul üyesinin, raportörlerin raporu ve kitap üzerinden detaylı inceleme yaptıklarına işaret eden Durmuş şöyle dedi.

 "Karikatür, kitabın bir sayfasında bir milimetre civarında yer kaplıyor. Yani 17 santimetreye 24 santimetrelik bir yerden bahsediyoruz. Ben burada yazarlara şaşıyorum. Bir de görsel okuma yaptırıyor bu karikatür üstünden. Sen görsel okuma kendin yapamıyorsun. Çocuğa nasıl böyle bir şey soruyorsun? Bu sayfanın imha edilmesi gerekiyor diye arkadaşlarımıza talimat gönderdik. Bütün il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerimiz öğrencilere dağıtılmak üzere hazır bekletilen kitaplardan Türkçe 6. sınıf kitaplarından sayfa 13’ü imha etmiş durumdalar. Öğrencilerimizin eline gitmeyecek."

İKİ KEZ BASILIP, İMHA EDİLDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyıkın 9. sınıf tarih kitabının iki kere basıldığı ve 600 bin adetin imha edildiği iddiası" sorulan Durmuş şunları anlattı: "Medya okuryazarlığı dersinde çocuklarımıza verdiğimiz bir kazanımı söylemem gerekiyor, Bir iddiada bulunana delilini sorun. Sayın vekil iddiasını ispatlasın. Bununla ilgili kanıt getirsin. Yok öyle bir şey çünkü."

15 TEMMUZ ÇANAKKALE VE KURTULUŞ SAVAŞI’NDAN DAHA ÇOK

"Yeni müfredatta 15 Temmuz'un, Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarından daha çok yer aldığı eleştirilerinin" hatırlatılması üzerine Durmuş şunları söyledi: "Hiçbir acı yarıştırılmaz. Ateş düştüğü yeri yakar. Herkesin acısı kendisiyle büyür ve küçülür. Dolayısıyla bizim hiçbir zaferimiz de hiçbir şehidimiz de hiçbir gazimiz de birbiriyle yarıştırılacak şeyler değildir."

09-09-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş