Arama sonuçları

Meslek okullarında 'sanal gerçeklik' kullanılacak

Meslek okullarında 'sanal gerçeklik' kullanılacak

Meslek okullarında 'sanal gerçeklik' kullanılacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Sanal gerçeklik araçlarının bir şekilde derslerimizde, öğretmenlerimizin eğitiminde, meslek okullarımızda kullanılacak olması bizi heyecanlandırıyor" dedi.  Selçuk, TOBB ETÜ Teknoloji Merkezi'nde Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Mükemmeliyet Merkezi'nin açılış töreninde konuştu. Selçuk, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, makine öğrenmesi kavramlarının basit oyuncaklardan karmaşık bilimsel laboratuvar araçlarına kadar geniş bir alanda kullanılır hale geldiğini anlattı. 

Selçuk, dünyanın yeni bir çağa hazırlandığını, bu yeni çağın biyolojik olanın, dijital olanla aynı bedende yer alacağı bir dönem olacağını vurguladı.

MESLEK OKULLARINDA 'SANAL GERÇEKLİK' KULLANILACAK

Selçuk, bu çağda insan beynine yazılım yüklenmesinin, damarlarda nanorobotların dolaşmasının mümkün olabileceğine işaret etti. Selçuk, "Bu durum, robotiğin, otomasyonun bütün üretim süreçlerinde ne derece hakim olacağını da bize çağrıştırıyor" dedi.

MESLEK LİSELERİ ÖN PLANDA 

Selçuk, meslek liselerine ilişkin son dönemde yapılan çalışmaları anlattı. Selçuk'un verdiği bilgilere göre bu çalışmalar şöyle: Erkek çocukların meslek liselerine yönelmesini engelleyen askerlik sorunuyla ilgili yasa çıkarıldı. Meslek liselerindeki üretimden elde edilen gelirden Hazine kesintisi yüzde 15'ten yüzde 1'e indirildi. Mesleki eğitim merkezlerine devam edenlere lise mezuniyeti hakkı tanıyan mevzuat düzenlendi. ASELSAN bünyesinde savunma sanayileriyle ilgili lise kurulduğu. Otellerin içine liseler açıldı. 20 yılda ortaya çıkan 50'nin altındaki patent ve faydalı model sadece bu yıl 250'e ulaştırıldı. Öğrenciler artık iş garantili okullarla buluşturuldu.

Selçuk, hakemlik lisesi ve elektrikli otomobille ilgili liselerin de açılacağını söyleyerek, şöyle konuştu:

TÜRKİYE'NİN İHTİYACI OLAN

"Türkiye'nin ihtiyacı olan alan neyse onun okulu ve teknolojisi bu sistemin içindedir. Eğer okullarımızda bu sistem ya da teknolojiler yoksa o zaman fabrikalar, imalathaneler bizim okullarımızdır ve biz oralarda bu işi rahatlıkla yürütebiliriz. Bunun için esnek bir mevzuata ihtiyacımız var. Bunun için pratik bir bakış açısına ihtiyacımız var. TOBB'la beraber bu bakış açısını son derece işlevsel bir şekilde yürütüyoruz, kahve içerken bütün problemlerimizi çözüyoruz. Dolayısıyla 30 yıl beklemeye gerek yok."

Selçuk, çalışmalardaki desteği için TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na teşekkür etti.

"ŞİMDİ KONUŞULAN ŞEYİN KALİTE OLMASI LAZIM"

Selçuk, Türkiye'de artık belirli kısıtlamaların aşıldığını, fiziksel, dijital ve insan kaynakları alt yapısıyla ilgili çok temel sorunların çözüldüğünü ifade etti. Selçuk, şöyle dedi:  "Şimdi konuştuğumuz şeyin kalite olması lazım. Bu anlamda biz girdi temelli maksimizasyon yaklaşımıyla değil, sürecin ve çıktının konuşulduğu optimizasyon anlayışıyla Bakanlığı yönetmeye çalışıyoruz."

Selçuk, milli eğitim politikalarını artık kişisel olmaktan çıkarıp bilimsel metotlarıyla ortaya koymak istediklerini dile getirdi.

Okulların nereye yapılması gibi konularda coğrafi bilgi sistemi karar destek sistemini kullandıklarını belirten Selçuk, şöyle devam etti: "Türkiye'nin bir ilinin, örneğin Şırnak ilinin İdil İlçesi'nde herhangi iş ve işlemde bir problem varsa bunu dijital bir teftişle mobil olarak izleyebilmemizin alt yapısını kuruyoruz."

Türkçe Söz Varlığı Projesi'ni bu yıl sonu itibarıyla hayata geçireceklerini bildiren Selçuk, sistemi Türkçe olarak kurduklarını anlattı.

Selçuk, TOBB ETÜ'de açılan Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Mükemmeliyet Merkezi'ne ilişkin, şöyle dedi: "Sanal gerçeklik araçlarının bir şekilde derslerimizde, öğretmenlerimizin eğitiminde, meslek okullarımızda kullanılacak olması bizi heyecanlandırıyor. Bu ortak çalışmaların muhakkak surette içerisinde olacağız ve birlikte bu çalışmaları yürüteceğiz."

ÖĞRETMENLİK SADECE BİR GEÇİM VASITASI DEĞİLDİR

Selçuk, öğrencilere, şu önerilerde bulundu: "Diploma artık herkeste var, sizi farklı kılan şey, derste ne yaptığınız değil, ders dışında ne yaptığınızdır. Dolayasıyla ders dışında ne yaptığınıza dair bir gündem oluşturun. Özgeçmişinizle fazla ilgilenmeyin, kendinize öz gelecek yazın. Dünyanın hangi ülkesinde ne yapabilirseniz, iddianız ne? Bunu muhakkak sorgulayın. Bu sorgu söz konusu olursa ülkeye olan borcunuzu ödemiş olursunuz."

SANAL VE ARTTIRILMIŞ GERÇEKLİK YAZILIMLARI TÜRKÇE OLACAK

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Sayman Üyesi ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) Mütevelli Heyet Başkan Vekili Faik Yavuz da TOBB ETÜ'nün Türk iş dünyasının özgür düşünen, teknoloji ve icat üreten yeni bir nesli kazandırma projesi olduğunu belirtti. Yavuz şöyle dedi: "Öğrencilerimiz bir yıllık iş tecrübesiyle mezun oluyor, geliştirdikleri Türkiye'nin ilk yerli dronu'yla tam 1 milyon liralık ön satış yaptılar. Geliştirdiği 3 boyutlu görüntü aktarım teknolojisiyle Microsoft'la yarışan, Nokia'ya teknoloji ihraç eden firmalarımız var."

Yavuz, kısa sürede liselerde, mesleki ve teknik eğitim ile ön lisans ve lisans programlarında, burada üretilen yazılım ve programların kullanılacağını bildirerek, şunları anlattı: "Meslek lisesindeki bir öğrenci motorun parçalarının, nasıl çalıştığını, nasıl sökülüp takıldığını gerçek motorun yanındaymış gibi, bu sistemle öğrenebilecek. Medikal, sağlık, ulaşım, üretim, savunma ve uzay teknolojileri, coğrafi bilgi sistemleri gibi alanlarda yerel yazılımlar Türkçe olacak. Böylece dünyada, sanal ve artırılmış gerçeklikle ilgili kendi ana dilinde içerik üreten, 5. ülke olacağız."

Bakan Selçuk, daha sonra Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Mükemmeliyet Merkezi'nin açılışını yaptı ve sanal gerçeklik derslerini deneyimledi. 

13-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş