Arama sonuçları

MYO öğrencilerine de 'teşvik' verilecek

MYO öğrencilerine de 'teşvik' verilecek

MYO öğrencilerine de 'teşvik' verilecek. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Liselere verdiğimiz destek gibi meslek yüksek okullarına (MYO) devam eden öğrencilere de destek verilmesi için YÖK bütçesine kaynak konacak. O kaynakla o okuldan mezun olanlara destek verilecek ki Türkiye, hedeflemiş olduğu 2023 yılına varıncaya kadar meslek eğitimini yüzde 60 oranına getirecek" dedi.

MYO ÖĞRENCİLERİNE DE 'TEŞVİK' VERİLECEK

Yılmaz, Bursa'nın İnegöl ilçesindeki Hacı Sevim Yıldız Mesleki Eğitim Külliyesi'ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, bir insanın memleketine, ülkesine, insanına yapabileceği en hayırlı, katma değeri en yüksek çalışmanın, eğitim konusundaki ihtiyacı giderme olduğunu söyledi. Eğitimin her şeyin temeli olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Meslek eğitimini memleket meselesi olarak görüp bunun gereğini yerine getirmemiz lazım. Şu an Türkiye'deki oranı yüzde 40'ın üstünde. AB'ye yakınız, meslek eğitimini tercih eden öğrenci oranı bakımından" diye konuştu. İşte Yılmaz’ın açıklamaları:   

ÖĞRENCİ ORANINI YÜZDE 60'A ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ

Meslek eğitimini tercih eden öğrenci oranını yüzde 60'a çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye'de kampus okulu sistemi, yabancı bir sistem. Dolayısıyla yeni bir sistemi hayata geçirip, yönetmeliğini bile daha yayınlamadık, bu sistem başarıya ulaşırsa bundan sonra Türkiye'de yaygınlaştırabilmek mümkündür.

HANGİ BÖLÜME İHTİYAÇ VAR SİZLER KARAR VERİN

Bilgi, ürüne dönüşmüşse Türkiye, kalkınmış demektir. Tam bağımsızlık nitelikli bilgiye sahip olmaktan, bunu ürüne dönüştürmekten geçer. Bu tutumu insanlara kazandırmak gerekir.  Meslek liselerinin yönetimine esnaf odaları, sanayi ve ticaret odaları, belediye ile yerel yönetimleri kattık. İstiyoruz ki hangi bölüme ihtiyaç var sizler karar verin, Ankara'da olanlar değil. Hangi bölümlerin kapanması, açılması gerekiyorsa karar versin. Bunda da başarıya ulaştık. 

İKİ YILLIK MESLEK YÜKSEK OKULLARI DA AÇILACAK

Hatta organize sanayi bölgelerinin içinde açılan meslek liseleri destek uygulamasının başarılı olduğu görüldüğünden kanuni değişiklikle meslek yüksek okullarının açılmasına da izin verildi. Yani iki yıllık meslek yüksek okulları da açılacak.

 

YÖK’ÜN BÜTÇESİNE KAYNAK KONACAK

 

Liselere verdiğimiz destek gibi meslek yüksek okullarına devam eden öğrencilere de destek verilmesi için YÖK'ün bütçesine kaynak konacak. O kaynakla o okuldan mezun olanlara destek verilecek ki Türkiye, bunları yapa yapa, adım adım, taş üstüne taş koyarak, hedeflemiş olduğu 2023 yılına varıncaya kadar meslek eğitimini yüzde 60 oranına getirecek. Meslek eğitiminde başarıya ulaşılacak. Türkiye'nin meslek eğitimini özel bir yere getireceğiz. İyi bir noktadayız.

 

EĞİTİM YOKSA NÜFUS, SİZİN İÇİN YÜKTÜR

 

Türkiye, önemli bir beşeri sermayeye sahip. Beşeri sermaye, eğitimle değerlidir. Eğitim yoksa nüfus, sizin için yüktür. Nüfusu iyi eğitmişseniz sizin için güçtür. Türkiye, beşeri sermayesini kendisine güç olarak dönüştürmeyi başarabilmiş bir ülkedir. Bunu eğitim sistemimize borçluyuz. Bugün sağlıkta memnuniyet, yüzde 75'in üzerine ulaşmışsa bunu sağlık personelinin daha iyi eğitilmiş olmasına borçluyuz. Doktor, hemşire, hasta bakıcı, hastanenin yönetici personeli daha iyi eğitildi. Bu memnuniyet oranıyla hemen hemenAvrupa'daki birçok ülkeden, Japonya, Almanya, İtalya, İspanya'dan kat kat iyiyiz. Hatta oradan buraya tedavi için geliyorlar. Sağlıkta memnuniyet, neden yüzde 85 olmadı? İşte o eksikliğin de gerekçesi, yine eğitimdir. Biz insanımızı biraz daha iyi eğitebilseydik hem hizmeti alan hem de veren bakımından bu memnuniyet, yüzde 85 olurdu. Hedefimiz, bunu daha da artırabilmek.

 

 ÇOK ÇOK İYİ BİR DURUMDAYIZ

 

Eğitimli insan çevresini aydınlatır. Bugün eğitimin geldiği seviyede çok çok iyi bir durumdayız. Ancak daha iyiye götürmemiz lazım. Her şey iyiye gidiyor da bu gayret, telaş, değişiklikler, çalışmalar ne? Hedefiniz, himmetiniz, büyük olursa yapmanız gerekenler de büyük olur. İstiyoruz ki Türkiye'yi bulunduğu konumda kabul etmeyelim. Türkiye'yi dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri haline getirelim, herkesin evi barkı, işi, aşı olsun istiyoruz.

 

30 BİN LİRALIK BURS ÇEKİ

 

Konuşmasının ardından iş adamı Abdullah Ezim ile yaptıracağı okulun protokolünü imzalayan İsmet Yılmaz, ilçedeki mobilya firmaları adına Tematik Lisesi öğrencilerine 30 bin liralık burs çeki verildi. Bakan Yılmaz, öğrencilerin "mobilya ve iç mekan tasarımı" alanında eğitim gördüğü CNC makineleri, bilgisayar eğitimi verilen sınıflarına gezerek, incelemelerde bulundu. Burada öğrencilerle sohbet eden Yılmaz, iş güvenliği konusunda öğrencileri uyardı.

04-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş