Arama sonuçları

Nitelikli okul, sınavla öğrenci alan okula döndü

Nitelikli okul, sınavla öğrenci alan okula döndü

Nitelikli okul, sınavla öğrenci alan okula döndü. TEOG yerine getirilen yeni sistemi açıklarken sınavla öğrenci alacak 600 okul için “nitelikli okul” tanımını kullanan ve eleştirilere neden olan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz geri adım attı. Yılmaz, nitelikli okul tanımı yerine “sınavla öğrenci alan okullar” demek istediğini söyledi.

NİTELİKLİ OKUL SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN OKULA DÖNDÜ

Geçtiğimiz Pazar günü TEOG yerine getirilen sistem açıklandı. Buna göre 1.2 milyon 8’inci sınıf öğrencisinin yüzde 92’si adresine dayalı olarak liselere yerleştirilecek. Öğrencilerin yüzde 8’i ise sınavla öğrenci alacak 600 okula sınav puanına göre yerleşecek. Ancak yeni sistemi açıklayan Bakan Yılmaz sınavla öğrenci alacak 600 okulu “nitelikli okul” olarak tanımladı. Bunun üzerine de okulların yüzde 92’sinin de “niteliksiz okul mu kabul edileceği” tartışmaları başladı. Yılmaz, “nitelikli okul” tanımlaması nedeniyle çok eleştirildi.

NİTELİKLİ OKULU SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN OKUL YAPTI

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) ve üniversitelerin bütçeleri üzerinde milletvekilleri söz aldı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Nitelikli okullar, sınavla öğrenci alan okullar. Niteliği sınavla öğrenci almak. Birisine çok iyisin dediğinde geri kalan kötü, birisine yakışıklı dediğinde diğeri çirkin anlamına gelmez." dedi.

CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, Maarif Vakfı aracılığıyla 5 kıtada, 19 ülkede 90 okul açıldığını söyleyerek, şöyle dedi:

MAARİF VAKFI MEB’E PARALEL YAPI

 "Bu vakıf, birden bire bu ülkelerin hepsinde, 90'a yakın okula ulaşmışsa bu okulların daha önce o terör örgütünün kurmuş olduğu o okullarla ilişkili olmasından endişe ederim. Buralarda yeniden örgütlenip, onlara karşı mücadele etmenin o kadar kolay olmadığını da bilirim. Bu konuda yanılmak, şimdiye kadar yanılmış olmaktan ötürü ödediğimiz bedellerden çok daha ağır olur. Bu vakıfla, Milli Eğitim Bakanlığına bir paralel yapı oluşturmuş oluyorsunuz."

"Eğitim sisteminin çorbaya döndüğünü" savunan Temizel, geçen yıl yapılan bütçe sunumunda TEOG'a ilişkin olumlu açıklamalar yapıldığını anımsatarak, sistem değişikliklerini eleştirdi.

MUHALETEF, NİTELİKLİ OKUL TANIMINI ELEŞTİRDİ

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ise Bakan İsmet Yılmaz'ın “Nitelikli okulları  hedefleyenler merkezi sınava girecek, sınava girmeyenler de evlerine en yakın 5 okuldan birine razı gelecek" şeklinde tweet atıp sonra sildiğini bildirdi.

Paylan'ın "Bununla ilgili herhangi bir düzeltme de yapmadınız" sözleri üzerine Bakan Yılmaz, "Silindi dediniz ya" sözlerini kullandı. Sınavla öğrenci alan okulları kastettiğini vurgulayan Yılmaz, “Nitelikli okullar sınavla öğrenci alan okullar. Niteliği sınavla öğrenci almak. Birisine çok iyisin dediğinde geri kalan kötü, birisine yakışıklı dediğinde diğeri çirkin anlamına gelmez" dedi.

SINAV DEĞİŞİKLİKLERİ PANİK YAŞATIYOR

Sınav sistemindeki değişiklik nedeniyle 80 milyonun panik yaşadığını ileri süren Paylan, "Sayın Bakan, nitelikli okullar tanımlamasıyla yangının tam ortasına benzin döktünüz. Herkes çocuğunun nitelikli okulda okumasını ister. Fırsat eşitliği var mı? Yok. Nitelikli-niteliksiz okul ayrımı var mı? Var. Bu çerçevede herkes o sınava doğru koşmaya devam edecek" dedi.

MÜFREDAT VE SİSTEM GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

MHP Ankara Milletvekili Zuhal Topcu, sınavların kaldırılmasını isteyerek, hayatın sınavdan ibaret olmadığına işaret etti. Bunun birden bire yapılamayacağının altını çizen Topçu, müfredat ve sistemin gözden geçirilmesi gerektiğini bildirdi. Topçu, öğretmenlere yapılan performans değerlendirmesinin de kaldırılması gerektiğini savundu.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Sami Çakır, toplumdaki değişim ihtiyacı eğitimle iç içe bir süreçten geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, bu yapılamazsa eğitimin "boşa kürek çekmenin" adı olarak anılacağını dile getirdi.

AA

 

07-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş