Arama sonuçları

Öğrenci protestoları sürüyor

Öğrenci protestoları sürüyor

Öğrenci protestoları sürüyor. Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetin eğitim politikalarını protesto etmek için ülke genelinde düzenlenen gösterilere lise ve üniversite öğrencileri de katılıyor.

Geçtiğimiz pazartesi gününden bu yana Fransa’nın başkent Paris olmak üzere birçok yerinde lise ve üniversite öğrencileri protesto eylemleri gerçekleştiriyor. 700’den fazla lise öğrencisinin gözaltına alındığı gösterilerde polisin öğrencileri diz çöktürerek, duvarın önünde beklettiği görüntüler ise büyük tepkiyle karşılandı. Fransa'nın başkenti Paris'te Paris Tolbiac Üniversitesi öğrencileri de Fransa Cumhurbaşkanı Macron karşıtı protesto düzenledi.

KOLOMBİYA’DA DA ÖĞRENCİLER EYLEMDE

Hükümetin yükseköğretime ve kamu üniversitelerine daha fazla kaynak ayırmasını isteyen ve 2 aydan fazla süredir genel eğitim grevi yapan öğrenciler, bir yandan bu konuda hükümetle müzakere ederken bir yandan da protestolarını sürdürüyor. Ülkenin farklı kentlerinde düzenlenen eş zamanlı protesto yürüyüşlerine en yoğun katılım başkent Bogota’da sağlandı.

Bogota’nın birçok bölgesinde başlayıp kent merkezinde sona eren yürüyüşlere Pedagoji Üniversitesi, Ulusal Üniversite ve diğer eğitim kurumlarından yaklaşık 4 bin öğrenci katıldı.

ÖĞRENCİLERE MÜDAHALE EDİLDİ

Yürüyüş boyunca öğrenciler ve polis arasında ufak çaplı gerginlikler yaşandı. Kolombiya çevik kuvveti ESMAD, Caracas Caddesi üzerinde maskeleri kişilerin bir belediye otobüsüne zarar vermesi üzerine göstericilere müdahalede bulundu. ESMAD’ın gaz bombalı müdahalesi ile iki bölünen göstericiler polise taş, sopa ve boya atarak karşılık verdi. Polis bu sırada 2 göstericiyi gözaltına aldı. 

Yeniden bir araya gelen öğrenciler kent merkezine kadar yürüyüşe devam etti.

Bogota’nın tarihi Bolivar Meydanı’nda birleşen protestocu öğrenciler burada bir müddet bekledikten sonra dağıldı.

07-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş