Arama sonuçları

Öğrencisi olmayan bölümler kapatılacak

Öğrencisi olmayan bölümler kapatılacak

Öğrencisi olmayan bölümler kapatılacak. Sayıştay’ın YÖK ile ilgili denetim raporunda bazı üniversitelerin fakülte, yüksekokul veya bölümlerinde öğrenci bulunmazken, idari personel ve öğretim görevlilerinin istihdamlarının devam ettiği ortaya çıktı. YÖK tarafından yapılan açıklamada Üniversiteler bünyesinde yeterli sayıda öğretim elemanı ve öğrencisi bulunmayan bölümlerin kapatılmasına karar verilmiştir denildi.

BAZI BÖLÜMLERİN KAPATILMASINA KARAR VERİLMİŞTİR”

Yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu uyarınca üniversiteler bünyesinde akademik birim açma ile kapatma başvuruları üniversitelerin teklifi üzerine teknik altyapı ve öğretim elemanı kapasiteleri dikkate alınarak kurulumuz tarafından değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda; 2018 yılında, çeşitli tarihlerde alınan Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararları ile üniversiteler bünyesinde yeterli sayıda öğretim elemanı ve öğrencisi bulunmayan bölümlerin kapatılmasına karar verilmiştir.” Ayrıca açıklamada Sayıştay’a konu ile ilgili bilgilendirilme yapıldığının ancak bunun hazırlanan raporlarda ifade edilmediğinin de altı çizildi.

RAPORDA BAŞKA UYGUNSUZLUKLAR DA TESPİT EDİLMİŞTİ

YÖK ile ilgili yayınlanan denetim raporunda öğrencisi olmayan bölümlerde öğretim görevlileri bulundurulması dışında mevzuata aykırı başka durumlar da ortaya çıkmıştı. Rapora göre, kurum personellerine lojman olarak tahsis edilen dairelerin amacına uygun kullanılmaması, yüklü fatura borçlarının bulunması, döner sermayenin dengesiz bir şekilde dağıtılması gibi pek çok husus tepki toplamıştı.

30-09-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş