Arama sonuçları

Öğretmenlere Covid-19 aşısı yapılsın

Öğretmenlere Covid-19 aşısı yapılsın

Ankara'da artan vaka sayıları sonrasında Ankara İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu 5, 6, 7 ile 9, 10 ve 11’inci sınıflarda uzaktan eğitime geçme kararı aldı. Eğitimciler, kararın sorunu çözmediğini, tüm eğitimcilerin acilen aşılanması gerektiğini söyledi. BirGün’e konuşan Eğitim Sen Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Köklü, "Bakan aşı olunca tüm eğitimciler aşılanmış gibi algı oluşturuldu. Sağlığımızdan endişe ediyoruz” dedi.

BirGün'den Mustafa M. Bildircin'in haberine göre, eğitimde, ‘yerinde karar’ politikasıyla Ankara’da düne kadar sürdürülen yüz yüze eğitimin faturası ağır oldu. Çok sayıda okulda Covid-19 vakası görülen Başkent’te, bir lisede tam 27 öğretmen virüse yakalanırken eğitimciler, “Bakan aşı olunca biz de mi aşılı sayıldık. Düzenli test ve aşı istiyoruz” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca uygulanan, “yerinde karar” politikası, birçok kentteki eğitimciler için Covid-19’u büyük bir tehdit haline getirdi. Başkent’te artan vaka sayıları sonrasında Ankara İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu 5, 6, 7 ile 9, 10 ve 11’inci sınıflarda uzaktan eğitime geçme kararı aldı. Eğitimciler, kararın sorunu çözmediğini, tüm eğitimcilerin acilen aşılanması gerektiğini söyledi. BirGün’e konuşan Eğitim Sen Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Köklü, "Bakan aşı olunca tüm eğitimciler aşılanmış gibi algı oluşturuldu. Sağlığımızdan endişe ediyoruz” dedi.

Eğitimde, “yerinde karar” uygulaması kapsamında MEB’in 1 Mart’ta kamuoyu ile paylaştığı kriterler, Covid-19 salgınında artan riske karşın birçok kentte halen güncellenmedi. Vaka sayılarının korkutucu boyuta ulaştığı bazı kentlerde valilikler, “İl hıfzıssıhha kurulundan karar çıkmadı” gerekçesiyle yüz yüze eğitimin devam etmesini istedi. Uzmanlara göre, salgında üçüncü dalganın yaşandığı Ankara’da Covid-19 vakasına rastlanan okul sayısı son bir ayda katlandı.

ONLARCA OKULDA VAKAYA RASTLANDI

Ankara’nın en kalabalık ilçelerinden Çankaya, Yenimahalle ve Gölbaşı’ndaki toplam 66 okuldan 50’sinde Covid-19 vakası görüldü. Yalnızca Çankaya’daki Kirami Refia Alemdaroğlu Anadolu Lisesi’nde 27 kişinin salgına yakalandığı öğrenildi. Salgına yakalananlardan dördünün hastalık sürecini ağır yaşadığı bildirildi.

YÜKSEK RİSKE RAĞMEN KARAR GEÇ ALINDI

Salgın tehdidin yükseklerde seyrettiği 2 Mart-2 Nisan döneminde valilikten tersi bir karar çıkmadığı için Ankara’da sürdürülen yüz yüze eğitimin faturası ağır oldu. Artan vaka sayıları üzerine dün toplanan Ankara İl Hıfzısıhha Kurulu, 8 ve 12’nci sınıflar hariç ortaöğretim ve lisedeki tüm kademelerin uzaktan eğitime geçeceğini bildirdi.

AŞI VE DÜZENLİ TEST YAPILMALI

Eğitim Sen Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Köklü, “Tüm öğretmenler aşılacak” vaadine karşın halen yüz binlerce öğretmenin aşı sırasına alınmadığını vurguladı. Köklü, “Bakan aşı olunca öğretmenler de aşı olmuş mu sayıldı?” diye sorarak kamuoyunda, “Öğretmenler aşılandı” gibi yanlış bir algı olduğunu savundu. Sorunun Ankara ile sınırlı kalmadığını, çok sayıda kentte yüz yüze eğitimin artan vaka sayısına karşın sürdürüldüğünü belirten Köklü, “Yüz yüze eğitim ısrarından vazgeçilmeli. Tüm öğretmenler aşılanmalı, okullarda düzenli test yapılmalı” diye konuştu.

05-04-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş