Arama sonuçları

Öğretmenlerin temel sorunu motivasyon eksikliği

Öğretmenlerin temel sorunu motivasyon eksikliği

Öğretmenlerin temel sorunu motivasyon eksikliği. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bir an önce çıkarılması gerektiğini söyledi. Geylan bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) bir an önce adım atması gerektiğini vurguladı.

ÖĞRETMENLERİN TEMEL SORUNU MOTİVASYON EKSİKLİĞİ

Geylan, 5-15 Kasım'da öğretmenler ve okul yöneticilerinin katılımıyla 24 Kasım Öğretmenler Günü anketinin sonuçlarını açıkladı. Geylan, ankete 11 bin 454 eğitimcinin katıldığını söyledi. Anketin en önemli sonuçlarından birinin, öğretmenlerin yaşadığı ekonomik sorunlara ilişkin olduğunu belirtten Geylan, öğretmenlerin alım gücünün azaldığını vurguladı.

ŞİDDETE YÖNELİK ÖNLEMLER ALINMALI

Şiddet konusunda gerekli tedbirlerin alınmaması nedeniyle öğretmenlere yönelik şiddet olaylarının devam ettiğini belirten Geylan, şöyle dedi: "Öğretmenler en çok veli ve öğrenciler tarafından şiddete uğrarken büyük bölümünün şikayetçi olmaması dikkat çekici. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçmek amacıyla Şiddeti Önleme Kanunu çıkarılmasını talep ediyoruz.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU DA ÇIKMALI

Türk Eğitim-Sen olarak Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun çıkarılmasına destek veriyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda bir an önce adım atmalıdır. Bu kanun çıkarılırken öğretmenlik mesleğinin saygınlığı korunmalı, öğretmenlik mesleğinin statüsü sağlam bir zemine kavuşturulmalıdır."

EMEKLİLİĞİ TEŞVİK EDECEK

 

Geylan, aAnkete katılan eğitimcilerin yüzde 71,4'ünün, öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmesinin emekliliği teşvik edeceğini düşündüğünü anlattı. Geylan, şöyle dedi: "3600 ek gösterge, emekliliği teşvik edecek ve yeni atamalara yer açılmasını sağlayacak bir uygulama olacaktır. Bu konuda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan Öğretmenler Günü'nde müjde vermesini bekliyoruz. Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 98.4'ü 'Döviz kurundaki artış ve enflasyonun artması nedeniyle memurlara ek zam yapılmalı mıdır?' sorusuna evet diyor. Ankete katılan öğretmenlerimizin yüzde 19,4'ü altın ve döviz, yüzde 72,3'ü ise kredi borcu olduğunu söylüyor. Öğretmenler ek zam istiyor." şeklinde konuştu.

Geylan, öğretmenlerin temel sorununun motivasyon eksikliği olduğunu belirtti. Geylan, sözleşmeli öğretmenlerin eş durumundan tayin hakkı verilmesini talep ettiklerini dile getirdi.

22-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş