Arama sonuçları

Okullar demokratik eğitimin başladığı yer olmalı

Okullar demokratik eğitimin başladığı yer olmalı

Okullar demokratik eğitimin başladığı yer olmalı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran çoğu çocuğun  kamusal alanla ilk kez okullarda karşılaştıklarını söyledi. Safran şöyle dedi: "Bu nedenle okullar demokratik eğitimin başladığı yerler olmalıdır. İleri ve yüksek eğitim kurumları dahil olmak üzere diğer eğitim kurumları da öğrencilerin yaşına ve olgunluk düzeyine uygun şekillerde bu rolü üstlenmelidir."

OKULLAR DEMOKRATİK EĞİTİMİN BAŞLADIĞI YER OLMALI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), demokratik okul kültürü uygulamalarının güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla gerçekleştirilen "Temel Eğitim Kurumlarında Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi" töreni  yapıldı.

ORTAK EVRENSEL DEĞERLER SORGULANMALI?

Safran, son yıllarda meydana gelen terör saldırıları ile şiddete varan aşırıcılık ve ırkçılık hareketlerinin artmasının ortak evrensel değerlerin bir kez daha sorgulanması gerekliliğini gösterdiğini belirtti.

Safran, hızla değişen dünyada millileşmenin, evrensel değerleri tanıyarak, dünyayı bilerek ve kendi değerlerine sahip çıkarak mümkün olacağını ifade etti.

Safran, demokratik süreçlerde aktif şekilde yer alma kapasitesinin erken çocukluk döneminde başladığını ve yaşam boyunca devam ettiğini belirtti. Safran şöyle dedi:

EĞİTİM ÖNEMLİ ROL OYNUYOR

"Hayat boyu devam eden bu süreçte eğitim çok önemli bir rol oynar. Çoğu çocuk, kamusal alanla ilk kez okullarda karşılaşır. Bu nedenle okullar demokratik eğitimin başladığı yerler olmalıdır. İleri ve yüksek eğitim kurumları dahil olmak üzere diğer eğitim kurumları da öğrencilerin yaşına ve olgunluk düzeyine uygun şekillerde bu rolü üstlenmelidir. Kapsayıcı bir eğitim anlayışı ile okullarda demokrasi kültürünün daha da güçlendirilmesine hep birlikte destek olmalı, mahalle okulumuzu, o okulun öğrencilerini, o okulun öğretmenlerini yani geleceğimizi yeniden sahiplenmeliyiz." i

Safran, geleceğin yetişkinleri olan çocukların, evrensel değerleri bilen, ortak algı ve hassasiyet geliştirebilen değer, tutum, bilgi, beceri ve eleştirel anlayış ile demokratik ilkeler ışığında yetiştirilmesinin önemini vurguladı.

HEDEF AYNI ZAMANDA AİLELER

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu da proje ile hedeflerinin sadece çocuklar değil, aynı zamanda aileleri olduğunu kaydetti. Gençoğlu, okulların demokratik yönetim sürecine katkı sağlaması için okul-aile iş birliğini geliştirmeyi amaçladıklarını ifade etti. Gençoğlu, okul meclislerini daha etkin hale getireceklerini söyledi.

Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi ortak finansmanı ile yürütülen proje, Adana, Aydın, Burdur, Çanakkale, Iğdır, Kars, Muğla, Sinop, Sivas ve Yozgat olmak üzere pilot olarak 10 ilde toplam 110 okulda uygulanacak.

13-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin