Arama sonuçları

Özcan: Biz giyime kuşama karışmayız, altında bomba varsa güvenlik baksın

Özcan: Biz giyime kuşama karışmayız, altında bomba varsa güvenlik baksın

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş’un İslami İlimler Fakültesi Dekanlığı’na gönderilen ‘peçe’ yazısı ile başlayan kriz devam ediyor. Cumhuriyet'te yer alan habere göre Batman Üniversitesi’nde peçe krizi ile başlayan ve YÖK’ün soruşturması ile devam eden sürece ilişkin üniversitelerdeki türban yasağını kaldıran YÖK eski Başkanı Yusuf Ziya Özcan, “Biz giyime kuşama birşey yapmıyoruz. Altında bomba taşıyorsa o bizim işimiz değil. Güvenlik görevlileri baksın” dedi.  

YÖK, Batman Üniversitesi Rektörü Aydın Durmuş hakkında eşi ve oğlunu üniversiteye “torpille atama” iddialarına karşın yıllardır harekete geçmezken, peçe “hassasiyeti” ile acil soruşturma başlatması dikkat çekti. YÖK’ün soruşturma kapsamında Batman’da yaşananların detaylarını araştırmak için bölgeye soruşturmacı gönderdiği, gelen bilgilerin ardından konu hakkında adım atılacağı ancak bu sürecin yerel bir sorun olarak görülerek bir düzenlemeye dönüşmeyeceği eğiliminin ağırlık kazandığı öğrenildi.   

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş’un İslami İlimler Fakültesi Dekanlığı’na gönderilen ‘peçe’ yazısı ile başlayan kriz devam ediyor. Kampusta yüzleri kapalı kişilerin tedirginliğe yol açtığı, güvenlik sorunu oluşturduğu belirtilerek fakülte dekanlığının sorusu üzerine rektörlük tarafından ‘gereğinin yapılması’ talimatının ardından YÖK olaya el attı.

OLMAYAN YÖNETMELİK

Dekanlığa gönderdiği yazıda mevzuatta bulunmayan “Yüksek Öğretim Kurumları Öğrenci Kılık Kıyafet Yönetmeliği” diye bir yönetmeliği referans gösteren Durmuş’un, gelen tepkiler üzerine kendisini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın atadığını hatırlatarak yaptığı “FETÖ tuzağıyla karşı karşıya kaldım” açıklamasını da üniversitenin resmi sitesinden kaldırtması dikkat çekti. YÖK’ün “konunun hassasiyeti ve önemi dikkate alınarak” soruşturma başlattığı duyurusunun ardından ise üniversitede bir yardımcı doçent ve iki memur “soruşturmanın selameti” gerekçesiyle ‘yazışmaları dışarıya duyurduğu’ iddia edilerek rektörlük tarafından görevinden uzaklaştırdı. 

REKTÖR SÜRECİ YÖNETEMEDİ

YÖK, başlatılan soruşturmanın ardından Batman’a bir uzman göndererek yaşananları yerinde incemek için harekete geçti. Edinilen bilgiye göre, olayın YÖK tarafından bölgesel bir sorun olarak değerlendirildi ve Batman’dan gelecek bilgilerin ardından sürece ilişkin adım atılması görüşü ağırlık kazandı. YÖK’te ayrıca rektör Durmuş’un süreci yönetemediği ve böyle bir konunun resmi yazıya dökülmesinin ‘hassasiyetler’ itibariyle uygun olmayacağı değerlendirmesinin yapıldığı öğrenildi. Bu kapsamda öğrenciler için Kılık Kıyafet Yönetmeliği bulunmayan YÖK’ün, bölgesel ‘peçe’ sorununa karşı genel bir düzenlemeye de sıcak bakmadığı belirtildi. 

TORPİLE SORUŞTURMA YOK

Peçe krinizin ardından apar topar soruşturma başlatan YÖK’ün rektör Durmuş’un ailesine torpil iddilarına karşı tepkisiz kalması da dikkat çekti. Üniversitede Teknoloji Fakültesi Dekanı iken Durmuş’un 2014’te Samsun’da yardımcı doçent olarak görev yapan eşini kendi fakütlesinde göreve başlattığı ve 1.5 yıl bo yunca fakülteye uğramayan eşine maaş ödediği iddiaları ile aynı yine aynı dönemlerde oğluna da araştırma görevlisi olarak üniversitede kadro tahsis ettiği iddialarına karşın 
YÖK’ün yıllardır bir adım atılmadı.


‘GİYİME KUŞAMA KARIŞAMAYIZ’

 

YÖK başkanı olduğu dönemde, öğrenciler için yine kılık kıyafet yönetmeliği olmamasına karşın üniversitelerde kurul kararı ile türbanın yasaklanmasına karşı çıkan ve bu konuda yayınladığı ‘türban genelgesi’ ile yasağa son veren Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan Batman’da yaşanan ‘peçe’ krizini Cumhuriyet’e değerlendirdi. Peçeyi de özgürlükler kapsamında değerlendiren Özcan, “Bizim zamanımızda konu başörtüsüydü. Biz giyime kuşama birşey yapmıyoruz. Altında bomba taşıyorsa o bizim işimiz değil. Güvenlik görevlileri baksın. Ama biz okula girerken sen böyle girdin böyle girdin, ‘sakalını kes mi’ diyeceğiz. Biz kimiz? Hangi otoriteyle bunu söyleyebiliriz. Öyle giren birisi varsa ona da söyleyemeyiz. Bomba gibi birşey varsa ona da emniyet güçleri gelsin, bir kadın polis bunu araştırsın” dedi.

23-12-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin