Arama sonuçları

Özel okullar dershane mi olacak?

Özel okullar dershane mi olacak?

Özel okullar dershane mi olacak? Üniversiteye hazırlık kursları olan özel öğretim kursları Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) kararıyla kapatılıyor. Önümüzdeki yıl bu kurslar öğrenci alamayacak. Bunun yerine örgün eğitimde okuyan öğrenciler okullarında, mezunlar ise halk eğitim merkezlerindeki ücretsiz destekleme ve yetiştirme kurslarına gidecek.

ÖZEL OKULLAR DERSHANE Mİ OLACAK?

Türkiye Özel Okullar Derneği’nin geleneksel eğitim sempozyumu için Antalya’dayız. Bu toplantıya hem temel lise hem de özel öğretim kurslarının kurucuları ile yöneticileri de katılıyor.

Dün gece Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı özel öğretim kursları ile temel liselerin kapatılması kararını eğitimcilerle konuştuk.

Eğitimciler, dershanelerin dönüşüm sürecinde ortaya çıkan temel liselerin zaten 2018-2019 öğretim yılı sonunda kapanacağının yasal olarak söz konusu olduğunu söylüyorlar. Belki birkaç yıl daha kapatılmasının ertelenebileceğine ilişkin beklentileri varmış ancak bu açıklama ile bunun gerçekleşmediğini gördüklerini anlatıyorlar.

Ancak özel öğretim kurslarının kapatılması kararını “bu kadar da acil” beklemediklerini dile getiriyorlar.

NEDEN KARAR YARIYIL TATİLİNDE AÇIKLANDI?

Neden yıl sonunda değil de sömestr tatilinde bu açıklamanın yapıldığını ise bir yönetici şu sözlerle anlatıyor:

“Çünkü kurslar ocak ayından mayıs ayına kadar ücretlerini ilan eder ve ocak ayından  itibaren de kayıtlarını yapabilirler. Bu süre içinde kayıt yaptırabilecek veliler olacaktı. Bakanlık, veliler hak kaybına neden olmaması, kapandıklarında ücretleriyle ilgili sorun yaşamamaları için bu açıklamayı yasal altyapısı olmadan yaptı. Ama bizlerin merak ettiği özel öğretim kurumlarının hak kaybına uğramaması için ne yapılacağı? Çünkü bu kursları açarken bizler de yatırım yaptık, bina aldık, kiraladık, malzemeler aldık, öğretmenler tuttuk.”

Bu arada özel öğretim kursları yöneticilerinin geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu üyeleriyle bir toplantı yaptıklarını da öğrendik. Bu toplantıda kuruculara özel öğretim kurslarının kapatılması kararının kesinleştiği ve önerilerinin ne olacağı sorulmuş.

Eğitimciler, birkaç madde halinde önerilerini kurula vermişler. Bunlardan biri de özel okullara kurs açma yetkisi verilmesi teklifi olmuş. Kurul üyeleri de bu öneriye sıcak bakmışlar.

Bu durumda akla gelen soru da “Kapatılan özel öğretim kursları özel okulların içine mi taşınacak?” oluyor.  Yani hafta sonları ya da akşamları özel okullar sadece kendi öğrencilerine değil, dışarıdan üniversiteye hazırlanan öğrencilere hatta mezunlara da hazırlık kursları açabilecek.

Kurul üyeleri bu kursların ücretsiz olması gerektiğini dile getirmiş ama ücret almadan hangi özel okul bu kursları açar?

Ücretli kurs açıldığında ise köklü bazı okullar dışında birçok özel okul da dershane haline dönüşecek. Bu durumda da batma tehlikesi olan okullara bu kurslar “can simidi” mi olacak?

29-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş