Arama sonuçları

Özel okullara MEB onayı da geldi: MEB sınavı kullanılacak

Özel okullara MEB onayı da geldi: MEB sınavı kullanılacak

Özel okullara MEB onayı da geldi ve okullar son kararını verdi: Aralarında Amerikan, Fransız, İtalyan, Alman, Avusturya liselerin de yer aldığı özel okullar bu yıl ayrı bir sınav yapmayacak ve öğrencilerini MEB sınavı sonuçlarına göre alacaklar. Türkiye Özel Okullar Derneği bu yıl öğrencilerini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından haziran ayında yapılacak sınavın sonuçlarına göre alma konusunda kesin kararını verdi. 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkilileri ile görüşen özel okul temsilcileri bakanlıktan sınav sonuçlarını kullanma konusunda onay aldı. MEB, sınav sonuçlarını ve ham puanları özel okullar ile paylaşacak. Sınav sonuçlarına göre taban puanlarını açıklayacak kolejler merkezi yerleştirmeye girmeyecek. Öğrencilerini açıkladıkları puanlara göre  kendileri yapacak.

ÖZEL OKULLARA MEB ONAYI DA GELDİ: MEB SINAVI KULLANILACAK

Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından yapılan açıklama şöyle.:

Sınavla öğrenci almak isteyen özel okullarla yapılan toplantıda, ortak bir görüşle bu yıl için Bakanlığımızın yapacağı sınavın sonuçlarına göre değerlendirme ve yerleştirme yapılacağı daha önce belirtilmişti.

SINAV SONUÇLARI KULLANILACAK

Bugün Bakanlığımızla onay alma ve teknik detaylar konusunda yapılan görüşme sonucu, sınavla öğrenci almak isteyen özel okullarımıza, Bakanlığımızın yapacağı sınavın sonuçları kullanılarak yerleştirme yapılacağı netleştirilmiştir.

 KAYIT TAKVİMİ AÇIKLANACAK

Özel okullara öğrenci alımına ilişkin kayıt takvimi geçen yıl olduğu gibi yapılacaktır. Kayıt süreci ve yerleştirmeye dair esaslar, Bakanlığımızın sınav sistemi ile ilgili açıklayacağı bilgiler çerçevesinde ayrıca kamuoyu ile paylaşılacaktır. 

YERLEŞTİRMEYİ KENDİLERİ YAPACAK?

Özel okullara MEB sınav sonuçlarını ve ham puanları verecek ve okullar da bu sonuçları değerlendirerek, puanlama sistemini oluşturacak.

Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal, “Sınav ile ilgili ayrıntılar önümüzdeki günlerde netleştiğinde biz de bu ayrıntıları dikkate alarak nasıl bir puanlama sistemi yapacağımızı açıklayacağız. Ancak merkezi yerleştirmeye girmeyeceğiz ve okullarımız puanlarını ilan ederek, kendi öğrencilerini alacaklar” dedi.

14-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin