Arama sonuçları

Parayı bastıran devlet okulunda ‘özel sınıfa’ geçiyor

Parayı bastıran devlet okulunda ‘özel sınıfa’ geçiyor

Parayı bastıran devlet okulunda ‘özel sınıfa’ geçiyor. Devlet okullarındaki sınıfların ‘özel’ ve ‘normal’ olarak ayrılıyor. Çocuklarını özel sınıflara kaydeden velilerin ödediği meblağ iddialara göre 2 bin liradan 10 bin liraya kadar çıkabiliyor. Yoğun İngilizce eğitimi verildiği ve ücretli öğretmenlerin olduğu gerekçesiyle oluşturulan paralı sınıf ayrımına veliler ve eğitimciler tepkili. Veliler, devlet okullarındaki her çocuğun eşit imkân ve olanaklara sahip olması gerektiğini belirtiyor.

PARAYI BASTIRAN DEVLET OKULUNDA ‘ÖZEL SINIFA’ GECİYOR

Birgün gazetesinden Meral Danyıldız’ın haberine göre veliler çocuklarını okula kaydettirirken yaşadıkları “özel” ve “normal” sınıfları duyduklarını söyledi. Hümeyra Güven, yeğenini kaydederken yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Devlet okuluna göndermek istedik. Bu arada paralı sınıfları duyduk. Okul yöneticileri tarafından ‘Beşinci sınıfta İngilizce yoğun program yapılacak, İngilizce öğretmenleri getiriyoruz. Devletten yeterince destek alamıyoruz’ dendi. Çocuklarını Mihriban Boysan, Kazım Karabekir gibi devlet okullarına veren arkadaşlarım oldu. Özellikle Ataşehir’deki TOKİ Emlak Konutları Okulu ise en popülerleri. İstedikleri rakam 10 bin liraya kadar çıkabiliyor. Kimi arkadaşımdan paralar istenmiş, bu parayı veremeyiz diyenler olmuş ve kayıt yapmamışlar.”

Bir başka veli de aynı okula 5 bin lira ile 10 bin lira arasında değişen ücretler ödendiğini belirterek, “Her okulda seçtiğimiz öğretmene göre fiyat değişiyor. Minimum 3 bin, 3 bin 500 liradan başlayan fiyatlar var” dedi.

Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile de görüştüklerini söyleyen veli şöyle dedi: “Bir yerlere başvuruyorsunuz ancak çözüm bulamıyorsunuz. Şu anda bütün okullar aynı. Benim kızımın anlattığına göre bir tane Türkçe sınıfı varmış. ‘Anne hep İngilizce sınıfları o Türkçe sınıflarında ders görüyor. Bizi çok nadir götürüyorlar’ dedi”.

PARKE VE BETON SINIFLAR

Eğitim uzmanı Ali Taştan ise İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ilden bu tür tepkiler aldığını söyledi. Taştan, özel sınıflarda parke bulunurken normal sınıflarda beton olduğuna dikkat çekti.

12-08-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş