Arama sonuçları

TED yeni kampanya başlattı: Eğitim değiştirir

TED yeni kampanya başlattı: Eğitim değiştirir

TED yeni kampanya başlattı: Eğitim değiştirir. Türk Eğitim Derneği (TED) çocuklar için yeni bir kampanya başlattı. “Eğitim değiştirir” başlığıyla başlatılan kampanyanın amacı, Türkiye’nin kaderini değiştirecek “değişimi” başlatmak.

TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ile “Eğitim değiştirir” başlığıyla başlatılan kampanyanın amacını ve ayrıntılarını konuştuk. İşte Pehlivanoğlu’nun açıklamaları:

ATATÜRK’ÜN ÇAĞRISIYLA KURULAN DERNEK

Türkiye’nin modernleşmesi için eğitimin vazgeçilmez önemine inanmış olan Büyük Önder Atatürk, 1 Kasım 1925'te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışında yaptığı konuşmada, eğitimde hedeflenen seviyeye ulaşmak için özel girişimin çalışmalarına ihtiyaç olduğunu dile getirmiş ve topluma çağrıda bulunmuştur. Türk Eğitim Derneği de işte bu çağrıyla kuruldu. Atatürk’ün ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran kadroların öncülüğünde 31 Ocak 1928 tarihinde doğmuş ve 12 Aralık 1939 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Kamuya Yararlı Dernek statüsü edinmiştir. İlk adı "Türk Maarif Cemiyeti" olan Derneğimiz, 1946 yılından itibaren, "Türk Eğitim Derneği" adı altında çalışmalarını başarıyla sürdürmektedir.

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İÇİN

 

TED, 91 yıldır yoksul çocuklara sahip çıkıyor. Atatürk’ün istekleri neydi: Yoksul çocuklara sahip çıkın, onlara eğitim hakkı verin. Misyon okullarına bu çocukları muhtaç etmeyin ve eğitime yön verin diyordu. Tüzüğüne de kendisinin isteğiyle “Bu cemiyet siyaset yapmaz” yazdırmış. TED, siyasetten uzak bir sivil toplum kuruluşudur. Bazen bir kolej olarak algılanıyor olsa da biz eğitimde fırsat eşitliği için çalışan bir sivil toplum örgütüyüz.

BURS, YALNIZCA PARA DEMEK DEĞİL

Bugün toplumda burs, eşittir para anlayışı egemen oluyor. Ama burs, yalnızca para demek değil. Burs yaşama sahip çıkmaktır. Bizim burs anlayışımız bunun üzerine oturuyor. Biz yoksul çocuklar için eşit eğitim fırsatı yanı sıra onların yaşamına da dokunuyor, değiştiriyoruz.

ÜNİVERSİTEDEN MEZUN OLANA DEK

Biz çocukları üniversiteden mezun olana kadar destekliyoruz. Sadece okullarımıza almakla kalmıyoruz aynı zamanda okul dışında da onların her türlü kişisel gelişimlerini kurslarla da destekliyoruz. Mezun olanı bırakmıyoruz. Üniversiteden mezun olana dek yanlarındayız. Nitelikli burs olarak tanımladığımız bu hizmetten 2 bin 250 öğrenci yararlanıyor. Bu çocuklara destek için TED olarak yılda 14 milyon TL burs kaynağı yaratıyoruz. Sadece destek bizim okullarımızla ilgili değil, aynı zamanda devlet okullarında okuyan öğrencileri de destekliyoruz.

EĞİTİM DEĞİŞTİRİR, TÜRKİYE’Yİ DEĞİŞTİRİR

Burada, bu kampanyada felsefemiz şu. 10 bin değerlerini bilen, sahip çıkan ve dünya ile rekabet edebilecek çocuk yetiştirelim. Bu 10 bin çocuk, 1 milyon çocuğa ulaşacak. 1 milyon çocuk ise bu ülkenin Türkiye’nin kaderini değiştirecek.

KAMPANYA VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

02-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş