Arama sonuçları

Türkçe’nin seçmeli ders olması için çalışma yapılacak

Türkçe’nin seçmeli ders olması için çalışma yapılacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Arnavutluk Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Evis Kuşi ile başkent Tiran'da görüştü.

Bakan Selçuk, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, mevkidaşı Kuşi'nin davetlisi olarak burada bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti. Selçuk, ocak ayında Kuşi'nin Türkiye'yi ziyaret ettiğini ve bu ziyarette, eğitim alanında yeni iş birliği anlaşması imzalandığını anımsattı.

EĞİTİM İŞBİRLİĞİ YAPILDI

Selçuk, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile de ülkeler arasında ocak ayında başlatılan eğitim iş birliği çalışmalarıyla ilgili verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini aktardı.

Selçuk, Arnavut mevkidaşı Kuşi ile Asım Vokshi Yabancı Diller Lisesi ve Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu'nu da ziyaret edeceklerini belirtti. Selçuk, bu ziyaret çerçevesinde Arnavut makamlarının Türkçe dil öğretimine verdiği önemi yakından görme fırsatı da bulduklarını kaydetti.

Selçuk, Türkçenin ve Arnavutçanın seçmeli ders olarak öğretilmesinin iki ülke arasındaki iş birliğini daha da güçlendireceğine olan inancını dile getirdi. Selçuk, bu kapsamda Türkiye Maarif Vakfı (TMV), Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) çalışmalarının önemine dikkati çekti. 

KUŞİ, TÜRKİYE'NİN DESTEKLERİ İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ

Bakan Kuşi de ziyareti, eğitim alanında iş birliğinin derinleştirilmesi ve diğer alanlarda da iş birliğinin güçlendirilmesi için önemli bir adım olarak gördüklerini belirterek mevkidaşı ve beraberindeki heyetle verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini aktardı.

Kuşi, Türkiye'nin Arnavutluk'a başta eğitim alanında Arnavut öğrencilere verilen burslar ve birçok eğitim kurumunun restorasyonu olmak üzere diğer alanlarda verdiği desteklerden dolayı da teşekkür etti.

Görüşmede özellikle 6 Ocak'ta Ankara'da imzaladıkları iş birliği anlaşmasının uygulanması konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını anlatan Kuşi, şöyle dedi: "Bu anlaşma, eğitim alanındaki iş birliğimizin güçlendirilmesi için iyi bir işaret. Şimdi biz tüm yasal süreçleri tamamladık ve uygulanmasına hemen başlamaya hazırız."

TÜRKÇE SEÇMELİ YABANCI DİL OLACAK

Türkiye'deki okullarda Arnavutçanın müfredata dahil edilmesine teşekkür eden Kuşi, Türkiye'deki yeni ve eski Arnavut diasporasının iki ülke arasında bir köprü görevi gördüğünü ve yeni nesillerin Arnavutça öğrenmesine verilen katkıyı takdirle karşıladığını söyledi.

Ankara'da imzalanan anlaşma kapsamında, Arnavutluk'taki okulların Türkçenin seçmeli yabancı dil olarak öğretilmesi noktasındaki taleplerini değerlendireceklerini vurgulayan Kuşi, bu kapsamda pilot program duyuracaklarını bildirdi.

Arnavut öğrencilere sağladığı burs imkanları nedeniyle Türkiye'ye teşekkür eden Kuşi, Arnavutluk Başbakanı Rama'nın Ankara ziyaretinde konuşulduğu üzere İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) bir şubesinin Arnavutluk'ta açılmasını memnuniyetle karşılayacaklarını söyledi.

Kuşi, eğitim alanında tüm seviyelerde iş birliğinin yoğunlaştırılması noktasında anlaştıklarını, iki ülke arasındaki iş birliğinin her alanda gelişmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

26-03-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş