Arama sonuçları

Üniversite mezunu iş hayatından ne bekliyor?

Üniversite mezunu iş hayatından ne bekliyor?

Üniversite mezunu iş hayatından ne bekliyor? İşte bu sorunun yanıtı lisans ve lisansüstü eğitim alan 700 bini aşkın gençlerin verileri incelenerek ortaya kondu. Üniversite mezununun maaş beklentisi ayda 2 bin TL’yi geçmiyor. İş hayatında da istikrardan söz etmek mümkün görünmüyor. Çünkü gençler girdikleri işlerde ortalama 2 yıl çalışıyor. 

Eleman.net üyeleri arasında yer alan lisans ve lisansüstü mezunu 700 bin kişinin verilerini değerlendirdi ve onların iş yaşamından beklentilerini ortaya çıkardı. Mavi yaka ve ara kademe pozisyonlarda insan kaynakları platformu olan kurumun verilerini Murahhas Üye Savaş Ünsal değerlendirdi. 

İşte gençlerin beklentileri: 

ORTALAMA SÜRE 27 AY: Gençlerin bir işyerinde ortalama çalışma süreleri 27 aBeyaz yaka pozisyonlar hariç tutulduğunda, lisans ve üstü mezunların en çok başvuru yaptıkları mavi yaka ve ara kademe pozisyonların satış danışmanlığı, sekreterlik/yönetici asistanlığı, ofis elemanlığı, host/hosteslik ve anketörlük

MAAŞ BEKLENTİLERİ NEDİR? Lisans ve üstü mezunu adayların ücret beklentileri çarpıcıÜyelerin yüzde 32’si 1.000-1.500 TLyüzde 28’i 1.500-2.000 TL aralığında ücretin kendileri için yeterli olduğunu söylüyor. Toplamda yüzde 60’ın beklentisinin 2 bin TL’nin üzerine çıkmadığını söyleyebiliriz. Ücret beklentisini ‘1.000 TL’ye kadar’diye tanımlayanlar yüzde 18.6. Bu arada 2.000-3.000 TL maaş bekleyenlerin oranı ise ancak yüzde 15.4.”

EN FAZLA İKİ İŞ DENEYİMİ: İş deneyimi sayıları 2. 

EN ÇOK HANGİ SEKTÖRE BAŞVURUYORLAR? En çok başvuru yapılan sektörler eğitim, bilgisayar/BT/internet, inşaat, gıda ve turizm olarak sıralanıyor. Bölüm bazında bakıldığında ise en çok başvuru alan bölüm muhasebe. Eğitim, satış, çağrı merkezi, ön ofis ve halkla ilişkiler de diğer popüler bölümler olarak öne çıkıyor.

14-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş