Arama sonuçları

YÖK Başkan Vekili Mandal, Sabancı'ya rektör oldu

YÖK Başkan Vekili Mandal, Sabancı'ya rektör oldu

YÖK Başkan Vekili Mandal, Sabancı'ya rektör oldu. Sabancı Üniversitesi Rektör vekili Ayşe Kadıoğlu, rektörlük görevini Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın ev sahipliğinde düzenlenen törenle Hasan Mandal’a teslim etti. Sabancı Üniversitesi’nin kurucu kadroları arasında yer alan Ayşe Kadıoğlu 20 yıldır Sabancı Üniversitesi’nde öğretim üyeliği, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi (SSBF) Dekanlığı ve son olarak Rektörlük görevlerinde bulundu. Ayşe Kadıoğlu SSBF Öğretim Üyesi olarak Sabancı Üniversitesi’nde ve aynı zamanda Harvard Üniversitesi Center for European Studies’de çalışmalarına devam edecek.

 
Törende Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı eşliğinde Prof. Dr. Ayşe Kadıoğlu, SSBF Görsel Sanatlar Stüdyo ve Atölyeler eski Sorumlusu sanatçı merhum Bayram Candan tarafından tasarlanan ve üzerinde “Sabancı Üniversitesi’nin Akademik Özgürlük Bildirisi” bulunan yazıtı yeni Rektör Prof. Dr. Hasan Mandal’a devretti. Devir Teslim Töreni, Prof. Dr. Ayşe Kadıoğlu adına hazırlanan tuğlanın Mezunlar Rıhtımı’na yerleştirilmesi ile sona erdi.
 
 
Törenin ev sahipliğini yapan Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, konuşmasında rektörlük seçim süreci hakkında bilgi verirken, bu sürece destek veren tüm akademik ve idari kadroya teşekkür etti. Güler Sabancı törende yaptığı konuşmasında: “Yeni bir dönem başlıyor. Hep beraber, yeni bir etap koşacağız.  Sizlerle beraber genç ve başarılı bir üniversite kurduk. Geldiğimiz yer başarılı bir yer. Ama başarı, hareketli bir hedeftir. Daha ilerilere gideceğiz.  Birlikte yarattık ve birlikte geliştireceğiz” dedi.

 
Sabancı, “Süreçlerimizde geleneklerin önemli bir yeri var.  Daha 20 yaşımıza yeni giriyoruz. 2019 yılında eğitime başlamamızın 20. yılını dolduracağız. Bu dönemi yaşayanlara bu geleneği oluşturmamız için önemli roller düşüyor. Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti olarak ciddiye aldığımız bir uygulamamız var. Rektör arama ve seçme sürecimiz. Bu süreci aynen yaşadık ve Hasan Mandal da bu şekilde seçildi. Yeni bir üniversiteyiz ama görüyorsunuz ki birlikte daha güçlüyüz. Sabancı Üniversitesini Sabancı Üniversitesi yapan bu beraberlik ve birlik,  kurumu, üniversiteyi önde tutan, öncelikli tutan yaklaşımımızdır. Bu anlamda Ayşe Hocama çok teşekkür ediyorum.  Ayşe Kadıoğlu’na üniversitemiz adına, üniversitemizin kurumsallaşması adına, kimliğin kendini koruması adına gösterdiği fedakarlık ve başarılı rektörlük süreci için özel şükranım var. Değerli bilim insanı Hasan Mandal’a da tekrar aramıza hoş geldiniz diyorum. Bizim için onun bugün burada olması,  tekrar yuvamıza geri dönmesi anlamı taşır. Ben inanıyorum ki hepiniz Ayşe Hanıma gösterdiğiniz desteği Hasan Beye de göstereceksiniz. Yeni bir etabı Hasan Mandal’ın liderliğinde hep beraber koşacağız.
 Hasan Beye hoş geldiniz derken Sabancı Üniversitesi için bu yeni dönemde yeni ve öncü zirvelere ulaşacağımıza, yeni yarışları beraber kazanacağımıza inanıyorum.  Dünya için parlak yeni nesiller yetiştireceğimiz yeni bir döneme başladığımıza inanıyorum. Hepimize hayırlı uğurlu olsun, yolumuz açık olsun” dedi.
 
‘ÜZERİMİZE TİTRENDİĞİNİ YAKINDAN GÖRDÜM’

Rektör Vekili olarak görev yaptığı dönemde birlikte çalıştığı yöneticilerden çok şey öğrendiğini söyleyen Ayşe Kadıoğlu, ilk olarak samimiyetin, açıklığın her sorunu çözmenin anahtarı olduğunu öğrendiğini ve bu konuda Kurucu Mütevelli Heyet Başkanı Güler Sabancı’yı izlemenin kendisi için çok önemli bir deneyim olduğunun altını çizdi. Bir soruna samimiyetle ve en temel soruları sorarak yaklaşmanın da ne kadar önemli olduğunu öğrendiğini ifade eden Prof. Kadıoğlu, Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyetinin kendisine hep güvendiğini hissettirdiğini vurguladı. Ayşe Kadıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Mütevelli Heyeti Onursal Başkanımız rahmetli Sakıp Sabancı, Sabancı Üniversitesi’nin diğer tüm Sabancı kuruluşlarını taçlandıracağını söylemişti. Gerçekten de bir taç gibi görüldüğümüzü, üzerimize titrendiğini yakından gördüm. Bunu gördükçe kendimi daha da sorumlu hissettim.”
 
Ayşe Kadıoğlu, Hasan Mandal’ın tüm Sabancı Üniversitesi mensuplarının zaten tanıdığı bildiği bir kişi olduğunu belirterek: “Biz Hasan hoca ile epeydir zaten birlikte çalışıyoruz-tam bir geçiş dönemi yaşadık-bunun bilincinde olduk. Kendisi benim akademik hayatımı da çok olumlu etkilemiştir. Hasan hoca, size farkettirmeden iyiliğinizi gözetir.” dedi.

 

ÜNİVERSİTELERİN TEMEL VARLIK NEDENİ BİLGİ ÜRETMEK VE YAYGINLAŞTIRMAKTIR
 
Ayşe Kadıoğlu konuşmasında törene katılan Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyelerine de seslenerek; “Akademisyen arkadaşlarım, üniversitenin temel varlık nedeni sizlerin bilgi üretmeniz ve bilgiyi yaygınlaştırmanızdır. Bunlar özgür bir ortam olmadan yapılabilecek işler değil. Üniversitemizin bu konuda sağlam bir temeli olduğu, daha ilk yıllarında Akademik Özgürlükler Metni hazırlaması ve bunu dünyaya web sitesinden duyurmasından dolayı zaten bellidir. Bu yükümlülük/sorumluluk çok önemli, dedi.
 
Prof. Dr. Ayşe Kadıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Biz üniversitede yaptığımız işler ile şaşırmaya ve şaşırtmaya devam etmeliyiz. Sabancı Üniversitesi olarak zor zamanlarda bile yaptığımız işi iyi yaparak kendimizi ve dünyayı şaşırtmaya devam edeceğiz, buna şüphem yok. Yolumuz açık olsun.”
 
‘EVİME DÖNMEKTEN DOLAYI MUTLUYUM’ 

Daha sonra söz alan Prof. Dr. Hasan Mandal, “tekrar aranızda olmaktan, evime dönmekten dolayı çok heyecanlı ve mutlu olduğumu bildirmek istiyorum. Bundan 7 yıl önce, Mart 2011’de Sabancı Üniversitesi’ne katıldığımda ilk aşamada hissettiğim heyecanla birlikte çekingenlik, sonrasında çalıştığım arkadaşlarımın ve sizlerin samimi yaklaşımı ve katkıları ile bağlılığa, hep daha iyisi için birlikte çalışma ve üretme azmine dönüştü. Bunun sonucunda da üniversitemizin ulusal ve uluslararası düzeyde başarı odaklı tanınırlığı arttı. Önümüzdeki yeni dönemde, Üniversitemizin var olma sebebi olan “birlikte yaratmak ve geliştirmek” misyonumuza daha fazla sarılarak, ortak hedeflerimiz için üniversitemizin üç fakültesindeki tüm programlarımızda, merkezlerimizde ve forumlarımızda çalışmalarımızı geliştireceğiz. Üniversitemizin en güçlü yönlerinin başında işbirliği geliştirme ve sürdürme potansiyeli gelmektedir. Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi sıralamasında 6 yıl üst üste İşbirliği ve Etkileşim boyutundan tam puan olan 25 puanı almamız bunun en somut örneklerinden biridir.” Dedi.
 
Mandal, 2017-2022 yıllarını hedeflerini ise “Sabancı Üniversitesi’nin eğitimdeki öncü rolünü sürdürmek, nitelikli araştırma hacmimizi arttırmak, yüksek nitelikli insan kaynağını çekmek ve korumak, üniversitenin finansal sürekliliğini sağlamak, yenilikçilik ve girişimcilikteki liderliğimizi sürdürmek, uluslararasılaşma düzeyimizi geliştirmek” olarak sıraladı.


PROF DR. HASAN MANDAL KİMDİR?

1965 yılında Eskişehir'de doğan Hasan Mandal, 1987 yılında ODTÜ, Metalurji Mühendisliği Bölümü’nden Lisans derecesini “Şeref Öğrencisi” olarak aldı. 1992’de İngiltere Newcastle Üniversitesi’nden Doktora unvanını aldı. 1992-1994 yıllarında İngiltere Newcastle Üniversitesinde, 1997-1998 yıllarında da Almanya Karlsruhe Üniversitesinde doktora sonrası araştırmalarda bulundu.
 
Prof. Dr. Hasan Mandal 1994 yılında Anadolu Üniversitesi, Seramik Mühendisliği Bölümünde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. 1996’da Doçent, 2001’de Profesör unvanını almıştır. Prof. Mandal’ın 70’i SCI kapsamındaki dergilerde yayınlanmış 140’ın üzerinde eseri ve ayrıca uluslararası kapsamda 6 adet patenti bulunuyor. Atıf sayısı 1200, h-index’i ise 16’dır.
 
TÜBİTAK Bilim Ödülü de olmak üzere ulusal ve uluslararası düzeyde farklı ödüllere layık görülen Prof. Mandal, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), Dünya Seramik Akademisi (WAC) ve Avrupa Akademisi (Academia Europaea) üyesidir. 
 
Prof. Mandal, 2006-2010 yılları arasında Anadolu Üniversitesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığı, 2010-2011 Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, 2011-2015 yılları arasında Sabancı Üniversitesi, Araştırma ve Lisansüstü Politikalar Direktörü ve Rektör Yardımcısı olarak görev yaptı. 
 
Hasan Mandal Nisan 2015 tarihinde YÖK Üyesi ve YÖK Yürütme Kurulu Üyeliğine atandı. Temmuz 2016 tarihinde de YÖK Başkan Vekilliğine seçildi.

15-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin