Arama sonuçları

YÖK-TEBİP projesi, İÜ'de değerlendirildi

YÖK-TEBİP projesi, İÜ'de değerlendirildi

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK – TEBİP (YÖK Temel Bilimler Programları) projesi kapsamında açılan üstün başarı sınıflarında eğitim gören öğrenciler ve onlara ders veren öğretim üyeleri ile İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Sosyal Tesisleri’nde bir araya geldi.

YÖK TEBİP projesinin dünyada ve Türkiye’de bir ilk olduğunu vurgulayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “Bu projede Türkiye genelinde bütün üniversitelerimizde temel bilimlerde ilk üç sıradaki başarılı öğrencilerimiz için bir sınıf kurduk. Müracaatları aldık ve seçkinci bir yaklaşım sergiledik. Bu projenin amacı iyi öğrenciler yetiştirmekten öte temel bilimlerde bilim insanı yetiştirmektir. Bizim amacımız sizleri bilim insanı olarak Türkiye’ye kazandırmaktır. Bu projede iyi öğrenci ve iyi kurgu lazım. Sizleri zorlayan müfredat özel bir müfredat.  Çünkü sizler özelsiniz. Sizleri Türkiye’nin yarını için yetiştirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından YÖK Temel Bilimler Programları Üstün Başarı Sınıfları’nda eğitim alan öğrenciler ve ders veren öğretim üyeleri düzenlenen yemekte bir araya gelerek sohbet ettiler.

YÖK TEBİP NEDİR?

Sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı açıklamada proje ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Saraçoğlu YÖK TEBİP projesini şöyle anlattı: “Bilindiği üzere bu proje kapsamında Türkiye genelinde bütün üniversitelerimize temel bilimlerde ilk üç sırada yerleşen başarılı öğrencilerimiz için İstanbul Üniversitesinde bir sınıf kurduk. Müracaatları aldık ve seçkinci bir yaklaşım sergiledik. Özel bir müfredat, farklı üniversite hocalarından ders alma imkânı, yabancı dil dersleri gibi hususlarla özel bir kurguya sahip olan Üstün Başarı Sınıflarımızda Fizik'te 28, Biyoloji'de 17, Kimya'da 22 ve Matematik'te 24 olmak üzere toplam 91 öğrencimiz eğitim görmektedir. Bu programda 45 farklı üniversiteden öğrencilerimiz yer almaktadır. 6 farklı üniversitemizden gelen değerli öğretim üyelerimiz bu sınıflardaki öğrencilere eğitim vermektedir. Bu öğrencilerimizin hepsine YÖK olarak aylık 850 TL burs imkânı sağlıyoruz. YÖK – TEBİP’i, Türk bilim hayatı için çok önemli bir merhale olarak kabul ediyoruz. Bu projemizin esas amacı iyi öğrenciler yetiştirmekten öte temel bilimlerde ülkemize seçkin bilim insanları kazandırmak.

06-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin