Arama sonuçları

Yükseköğretimde öğrenci sayısı artıyor ama

Yükseköğretimde öğrenci sayısı artıyor ama

 

Yükseköğretimde öğrenci sayısı artıyor ama. OECD’nin yükseköğretimle ilgili yayımladığı rapora göre üye ülkelerdeki her 10 gençten ikisi üniversite eğitimini tamamlamıyor, 4’ü de okulu zamanında bitiremiyor. Hürriyet’ten Önder Öndeş’in haberine göre OECD “Yükseköğretim Sistemlerindeki Performansları Karşılaştırma” raporunu yayımladı.

 

35 OECD ülkesinde yükseköğretim sistemlerinin incelendiği rapora göre her 10 öğrenciden 4’ü eğitimini zamanında tamamlamazken, ikisi ise okulu yarıda bırakıp, hiç bitirmiyor. Bu durum, OECD ülkelerinde lise düzeyindeki yönlendirmelerde hatalar yapıldığını gösteriyor. Ayrıca, üniversitelerin düşük başvuru standartları, zayıf program kaliteleri ile eğitim ücretleri de üniversiteden ayrılma nedenleri arasında yer alıyor.

YÜKSEKÖĞRETİMDE ÖĞRENCİSAYISI ARTIYOR AMA

 Bunun yanında, OECD ülkelerinde üniversiteler için harcamalar yüzde 30 artmış. Rapordan öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

- OECD ülkelerinde yükseköğretimde öğrenci başına düşen harcamalar hızla yükseliyor. 2005-2015 yılları arasında yükseköğretimdeki öğrenci sayısı yüzde 10 artarken; kamu, özel sektör ve hanehalkı toplamında harcamalar yüzde 30’un üzerinde yükseldi. Ülkeler son yıllarda üniversiteler için yaptıkları harcamalarda daha atak davranıyor.

- Sosyo-ekonomik durum yükseköğretim için bir sorun olmayı sürdürüyor. Eşit oranda yükseköğretim imkanlarına ulaşmak hala zor. Anne-babaları farklı ülkelerde doğan çocukların üniversiteye gitme oranları, ülkeden ülkeye yüzde 10 ile 60 arasında değişiyor. Ebeveynleri üniversite mezunu olmayan gençlerin bir lisans programına kayıt yaptırma oranıysa yarı yarıya düşüyor.

 

01-07-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş