Arama sonuçları

Ziraat, orman ve su ürünlerini seçene burs var

Ziraat, orman ve su ürünlerini seçene burs var

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bu yıl, ziraat, orman ve su ürünleri ile ilgili programları tercih ederek ilk üç sırada giren öğrencilere eğitim süreleri boyunca ayda 600 TL burs verileceğini açıkladı. Burs 12 ay boyunca tüm eğitim yaşamı boyunca sürecek. 

Üniversitelerin ziraat, tarım, orman ve su ürünleri ile ilgili fakültelerinin dekanları ve yüksekokul müdürleri ile YÖK'te bir araya gelen Saraç, yakın gelecekte, ülkelerin kavgaları ve savaşlarının sadece petrol ve yer altı zenginlikleri değil su, gıda, doğal zenginlikler kaynaklı olacağının yaygın görüş olduğunu dile getirdi. İşte Saraç'ın açıklamaları: 

TERCİH EDENLER AZALIYOR: Yükseköğretim sisteminde, 30 ziraat, 16 su ürünleri, 12 orman, 5 ziraat ve doğa bilimleri, 1 de tarım ve doğa bilimleri fakülteleri bulunuyor. Ziraat ve tarım programlarında 24 bin 827 öğrenci, bin 885 öğretim elemanı, su ürünleri programlarında bin 825 öğrenci ile 551 öğretim elemanı, orman programlarında ise 4 bin 753 öğrenci ile 427 öğretim elemanı var. Tarım ve ziraat programlarında 13.2, su ürünleri programlarında 3.3, orman programlarında ise 11.1 oranında öğretim elemanı başına öğrenci düşmektedir. Bu, nitelik açısından bizim arzuladığımız bir durumdur. Ama bir de bu programlar için son yıllardaki öğrenci sayılarına bakıldığında, ziraat ve tarım programları kontenjanları ile yerleşenler arasında bir açıklığın, kontenjan düşüşü gerçekleştirilmiş bile olsa devam ettiği görülüyor. Orman programlarında ve su ürünlerinde de dolulukların çok yüksek oluşunu, kontenjanın düşüşünün sonucu olduğunu rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz.

TEHDİT EDİCİ BİR DURUM: Ülkemiz ve geleceğimiz açısından bu kadar stratejik ve kritik olan bu alanlara ilginin azalıyor olması ülkemizin istikbali için gerçekten tehdit edicidir. Talep varsa kontenjan artır, talep yoksa kontenjan azalt. Bu belki bazı programlarımız için hala bir nispette uygulanabilir ama bu öncelikli ve stratejik alanlarımız için, kesinlikle başka yeni ve yenilikçi çözümler üretebilmeliyiz.

NİTELİKLİ ÖĞRENCİ TALEBİ YÜKSELMELİ: Tarım ve gıda, ülke için stratejik bir alan ve  bu alanlara yönelik nitelikli öğrenci talebinin yükselmesi için bazı sıra dışı kararlar alınacağını daha önce kamuoyuna duyurduk. Bir yıldır çalışma sürüyor. Bu yıl, ziraat, orman ve su ürünleri odaklı programlarımızı tercih ederek yerleştirilecek ilk üç sıradaki öğrencilerimize eğitim süreleri boyunca burs verilecek.2 016 LYS sistemimizde tarım, ziraat, orman ve su ürünleri alanında devlet üniversitelerimizde toplam 210 programımız bulunuyor. Bunların her birisine, ilk üç sırada yerleşecek öğrencilerimizin hepsi, yani toplam 630 öğrencimiz bu burs imkanından faydalanabilecek. Burs miktarı ise aylık 600 lira olup, bu burs 12 ay boyunca ödenecektir.

5 İHTİSAS ÜNİVERSİTESİ SEÇİLECEK: 5 pilot üniversite ve ihtisaslaşacakları alanlar ekim ayına kadar belirlenecek.Hem YÖK, hem de Kalkınma Bakanlığı'nca özel destek ve teşvik verilecek. Daha sonra bu sürece diğer üniversiteler de dahil olacak. 

Bu blog AA abonesidir

 

22-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş