Arama sonuçları

130 yıllık tarım lisesi 'mor patates' ile verimi artıracak

130 yıllık tarım lisesi 'mor patates' ile verimi artıracak

Bursa'nın köklü eğitim kurumlarından Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin tarım arazilerine ekilmeye başlanan mor patatesten yüksek verim bekleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ar-Ge merkezlerinden olan ve Osmanlı Sultanı 2. Abdülhamid tarafından 1891 yılında Hamidiye Ziraat Mektebi adıyla kurulan okul, Türk tarımının gelişmesi için ziraatçılar yetiştiriyor.

TARIM LİSELERİ ÇALIŞIYOR

Lisenin tarım arazilerinde yapılan çalışmada mor patates ekimine uygun olduğu belirlendi. Bunun üzerine lisenin 30 dönümlük arazisine mor patates ekildi.

Okul müdürü Ali Cihan, AA muhabirine, Ar-Ge'ye yönelik karbonhidrat, mineral, vitamin değerleri bakımından zengin olan mor patates üzerine çalıştıklarını söyledi.

"60 TON MOR PATATES HEDEFLİYORUZ"

Bu ürün için toprak analizleri ve fizibilite çalışmalarının başarılı olduğunu belirten Cihan, şöyle devam etti:

"Mor patates konusunda uygun ve verimli, yüksek kalitede ürün alacağımız kanaatine vardık. Bunun üzerine ana vatanı Güney Amerika olan zengin içeriğe sahip mor patatesi üretmeye karar verdik. Çok kıymetli bir ürün olduğu için tohumunu bulmak da zahmetli oluyor. 2,5 ton mor patates tohumu, iki farklı ırkı beraber kullandık ve bunlar için arazimize ekim yaptık. 30 dönüm araziden 75 ton civarı, fireleri düştüğümüzde 60 ton mor patates kaldırmayı hedefliyoruz. Ürünü aldıktan sonra da pazarlama aşamasında zincir marketlerin oldukça yoğun talebi var."

"ÜLKEMİZDE DİĞER TARIM ALANI OLAN OKULLARIMIZLA İŞ BİRLİĞİMİZ VAR"

Cihan, mor patatesin kilogram fiyatının 25 ila 60 lira arasında değiştiğini dile getirdi. Cihan, "Temelleri 130 yıl önce Sultan Abdülhamid Han tarafından atılan Hamidiye Ziraat Mektebinde modern tarımı geleneksel tarımla harmanlayarak yerli ve milli üretimin öncüsü olmayı hedefliyoruz" dedi.

Okulun Tarım Alanı Şefi Sabiha Güler Yamaç ise yaptıkları araştırmalarda, mor patatesin demir, folik asit, C vitamini, B kompleksi ve lif bakımından zengin, karbonhidrat değeri yüksek, antioksidan yüklü olduğunu gördüklerini aktardı.

20-05-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş