Arama sonuçları

2020 YKS ek yerleştirme tercihleri nasıl yapılacak? Kurallar nedir?

2020 YKS ek yerleştirme tercihleri nasıl yapılacak? Kurallar nedir?

2020 YKS ek yerleştirme tercihleri nasıl yapılacak? Kurallar nedir? Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek yerleştirme tercihleri 17-23 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek tercih kılavuzu yayımlandı. YKS Ek yerleştirme kılavuzuna ÖSYM sitesinden erişebilirsiniz. Yükseköğretim kurumlarında boş kalan kontenjanlar için yapılacak ek yerleştirme tercihleri  için başvurular bugün başladı. 23 Eylül saat 23.59’da başvurular son bulacak. Başvurular bireysel olarak internet üzerinden yapılacak. Ek yerleştirme başvuru ücreti ise 20 TL. Bu ücreti 24 Eylül 2020 tarihi saat 23.59’a kadar yatırılabilecek. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların tercihleri geçersiz sayılacak, yerleştirme işlemine alınmayacak. Ancak şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından yerleştirme ücreti alınmayacak.

YKS EK YERLEŞTİRME TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK? KURALLAR NEDİR?

Ek yerleştirmeye, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puanlarıyla tercih yapan ancak yerleşemeyen ya da hiç tercih yapmayan adaylar ile özel yetenek sınavıyla öğrenci alan programlara yerleşenler katılabilecek. Ek yerleştirme tercihleri ilk merkezi yerleştirmede dolmayan ve yerleştiği halde kayıt yaptırmayanlar yüzünden boş kalan kontenjanlar için yapılacak.

24 TERCİH HAKKI VAR

Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan 24'ü geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabilecek. Ancak tüm tercihleri doldurmak zorunlu değil.

2020-YKS merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir.

Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3’teki ön lisans programları ile Tablo 4’teki lisans programlarını, programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Örneğin adayın puanı 257.796 ise Kılavuzda bu puana eşit ve daha düşük olan programları yazabilecektir. 257.797 puanlık bir bölümü dahi yazamayacaktır.

2020-YKS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabilecekler.

Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan 24'ü geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabilirler.

ÖZEL KOŞULLARI İNCELEYİN

Tercih edilen bölüm ve üniversiteye dair özel koşulları tercih kılavuzundan öğrencinin mutlaka okuması gerekmektedir. Bir çok aday özel şartları okumadan tercih yaptığından kayıt yaptırırken sürprizlerle karşılaşmaktadır.

Adaylar, tercih edecekleri bölümü gerçekten isteyip istemediklerini sorgulamalı, okumayı düşünmedikleri bölümleri kesinlikle tercih listesine almamalıdırlar.

 

EN KÜÇÜK PUAN NEDİR?

Her boş kontenjanı her aday tercih edemez. Çünkü bazı programlar merkezi yerleştirmede dolmuş olmasına rağmen kayıt yaptırmayanlar yüzünden boş kalmış durumda. Yani bu programların en küçük puanı oluşmuş durumda. Bunları da ancak puanınız ancak eşit ya da yüksek ise tercih etme hakkına sahipsiniz. Bunu da programın karşısında puan yazıyorsa anlayabilirsiniz.

Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerdir. TYT puanı 150 ve üzeri olan adaylar, Tablo 3'te yer alan ön lisans programlarını tercihleri arasında gösterebilecekler. İlgili AYT/YDT puanı 170 ve üzeri olan adaylar, Tablo 4'teki yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilecekler.

 

EK YERLEŞTİRME KAYITLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 5-9 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 5-7 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacak. Kayıt tarihleri, adayların internette yayımlanan yerleştirme sonuçları sayfasında da yer alacak. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunlu. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecek.

 

17-09-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş