Arama sonuçları

2022 YKS: Tercihlerde son gün, nelere dikkat etmelisiniz?

2022 YKS: Tercihlerde son gün, nelere dikkat etmelisiniz?

Barajların kaldırılmasıyla birlikte 3 milyonun üzerinde adayın sınava girmesiyle rekor katılım olan 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercihleri bu gece saat 23.59’da sona eriyor. Tercihler ÖSYM’nin aday sayfasından yapılıyor. 

24 TERCİHİ DOLDURMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ

24 tercih hakkınız var. Tümünü doldurmak zorunda değilsiniz. İstemediğiniz, yerleştiğiniz takdirde kayıt yaptırmayacağınız bölümleri listenize almayın. Kayıt yaptırmasanız bile gelecek yıl sınava girdiğinizde yerleştirme puanına katkısı olan Ortaöğretim Başarı Puanı’nın (OBP) yarıya düşeceğini unutmayın.

YKS tercihlerinin nasıl yapılması gerektiğini pervinkaplancom instagram yayınına konuk olan Nazmi Arıkan Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt şöyle anlattı:

KİM NASIL TERCİH YAPACAK?

Adayların  çok daha dikkatli olmaları gerekiyor. Çünkü değişkenler çok fazla ve baraj kalktığı için puanı hesaplanan her adayın tercih yapma hakkı bulunuyor.Tüm adayların ÖSYM’nin yayımladığı Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndaki başarı sıralarını kullanmaları gerekiyor. Sıralamalar düşük geldi ve 2020’ye benziyor gibi söylemlere inanıp 2020 ye ait  başarı sıralarını kullanmak yanıltıcı olacaktır.

Bu yıl gerek TYT’de gerekse AYT’de Matematik testinin kolay olması ve TYT’de sürenin artması nedeni ile  Eşit Ağırlıklı öğrenciler daha fazla Matematik ve diğer testlerdeki soruları yanıtladılar.

HUKUK TERCİHİ YAPACAKLAR DİKKAT

Dolayısıyla Hukuk Fakültesini tercih edecekler çok dikkatli olmalılar. Hukuk başarı sıralarının yükseleceğini düşünüyorum. O yüzden benim sıram 60 bin 70 binlik Hukuk Fakültesi’ne kesin girerim diye düşünmemeliler.

BURSLARI VE ÜCRETLERİ İYİ ARAŞTIRIN

Ülkemizdeki ekonomik krizi çoğu aile maalesef yaşıyor. Vakıf üniversitesi tercih edecek adayların üniversitelerin tercih burslarını ve barınma olanaklarını göz önünde bulunduracağını, önümüzdeki yıl da bu maliyetlerin katlanarak artacağını göz önüne alacaklarını düşünüyorum. Dolayısıyla vakıf üniversitelerinin doluluk oranlarında geçen yıllara göre çok daha fazla değişmeler olacaktır.

Özellikle Anadolu’daki şehirlerden İstanbul gibi büyük şehirlere gelecek öğrencilerin belki de yaşadıkları illerdeki devlet üniversitelerini tercih etme oranları artacaktır.

SÜRPRİZ BİR YIL OLABİLİR

Çok sayıda üniversite öğrencisinin YKS’ye girdiğini ve soruların kolaylığı nedeniyle yüksek netler yaptığını gördük. Sıralamaların çok daha gerilemesinin en büyük nedeni de bu. Ancak belki de bu adaylar tercih yapmayacak. Yani yerleştirmelerde sürprizler olacak. Belki de adaylar daha üst tercihlerine yerleşecekler.

GENİŞ BİR ARALIKTAN YAPIN

Geçmiş yıllarda genellikle başarı sırasının % 50 üstünden tercihleri oluşturmaya başlanmasını ve % 100’ün de altına kadar inilmesini öneriyorduk.   Bu yıl yapılması gereken ise her puan türünde çok üstten ve çok alttan tercih listesi oluşturmak. Örneğin 100 bininci bir adaya 20-30 binlerden listesini oluşturmaya başlamasını ve 200 binlerin de altına inmesini söylemeliyiz. Her puan türü için geçerli bir strateji bu şekilde olmalı. Geniş bir tercih aralığı adayları sürprizlere karşı koruyacak ve belki de avantaj sağlayacaktır.

Baraj olmadığı için daha çok 4 yıllık lisans programlarına ilginin olacağını, 2 yıllık ön lisans programlarında birkaç bölüm hariç (Bilgisayar Programcılığı, Sağlıkla ilgili programlar) büyük kontenjan boşlukları oluşacaktır.

 

05-08-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş