Arama sonuçları

5 Eylül’de 60 bin temizlik görevlisi okullarda işe başlayacak

5 Eylül’de  60 bin temizlik görevlisi okullarda işe başlayacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Erman Ilıcak Fen Lisesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) olarak da çocukların çok daha iyi ortamlarda eğitim almaları için seferberlik başlattıklarını ifade etti. Beşeri sermayenin niteliğini artırma anlamında son yirmi yılda çok önemli yatırımlar yapıldığını dile getiren Özer, bu dönemde ilkokul hariç okul öncesinden yükseköğretime eğitim kademelerinde yüzde 50'nin altında kalan okullaşma oranlarının ilk kez yüzde 90'ların üzerine çıktığını kaydetti.

DERS KİTAPLARI VE YARDIMCI KİTAPLAR

2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlıklarını başarılı bir şekilde yürüttüklerine de vurgu yapan Bakan Özer, son yirmi yılda eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için ders kitaplarının ücretsiz bir şekilde her eğitim öğretim yılının başında öğrencilerin sıralarında hazır hale getirildiğini hatırlattı. Özer, "Bu, milyarlar harcanan bütçelerle gerçekleştirilen ve kaynaklara erişimi kolaylaştıran çok önemli sosyal politikadır. Bu sene ilk kez yardımcı kaynakları da Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi masalarda hazır hâle getirdik. Bunun için 130 milyon yardımcı kaynağı arkadaşlarımız hazırladılar ve tüm illere, okullarımıza gönderdiler. Bugün itibarıyla ders kitabı ve yardımcı kaynağı gitmeyen okul Türkiye'de kalmadı" dedi.

OKULLARA BÜTÇE GÖNDERİLDİ

Özer, yeni eğitim öğretim yılı hazırlıkları kapsamında okulların daha güçlü olabilmesi, kendi ihtiyacına kendisi karar verip bütçesini buna göre kullanabilmesi için bu yıl ilk kez temel eğitimden ortaöğretime kadar bütçeleri okullara gönderdiklerine değindi. Özer, "Temizlik malzemesinden kırtasiyeye, küçük onarımdan donatım, laboratuvar ihtiyaçlarına kadar tüm okullarımızda kullanılmak üzere sadece eğitim öğretim hazırlığı için 3,1 milyar lirayı okullarımıza gönderdik" dedi. 

HER İHTİYAÇ GİDERİLDİ

Okulların temizlik elemanı ihtiyacı ile ilgili de çok önemli bir adım attıklarını dile getiren Özer, şunları söyledi: "Buradan Çalışma Bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Genelde ekim ayında temizlik elemanlarıyla ilgili destek sağlanırdı. Geçiş olurdu. İlk kez 5 Eylül tarihi itibariyle Türkiye'de tüm okullarda 60 bin temizlik çalışanımız göreve başlayacak ve tüm okul ihtiyaçları giderilmiş,  ders kitaplarıyla yardımcı kaynaklar okullara gelmiş, temizlik elemanları görevlerine başlamış, okulların küçük onarımlarından temizlik malzemesi kırtasiyesine kadar her türlü ihtiyacı giderilmiş bir şekilde eğitim öğretime başlamış olacağız."

 

Bakanlık olarak öncelik verdikleri alanlardan birinin okul öncesi eğitime erişim olduğunun da altını çizen Özer, şöyle devam etti: "1.400 bağımsız anaokulu, 10 bin ana sınıfıyla okul öncesi eğitimde de çok önemli bir hizmetle yeni dönemi başlatmış olacağız. Yaklaşık 500 bin yavrumuz okul öncesi eğitimle bu açılan bağımsız anaokulları ve ana sınıflarıyla tanışmış olacaklar. Bu eğitim tarihimiz anlamında gelecekteki eğitimin kalitesini ve insan kalitesinin artması anlamında çok önemli devrimsel bir adımdır. İnşallah, Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi yılın sonuna kadar 3 bin anaokulunu ki ben onu geçeceğimize inanıyorum."

29-08-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş