Arama sonuçları

Akran zorbalığı için 'Mutlu Okul' projesi

Akran zorbalığı için 'Mutlu Okul' projesi

Akran zorbalığı için 'Mutlu Okul' projesi. Sakarya'nın Hendek ilçesinde, okullarda "akran zorbalığı"nı durdurmak için başlatılan "Mutlu Okul" projesi kapsamında Avrupa'dan gelen öğretmenlere eğitim veriliyor.

Hendek Yeşilvadi İlkokulu, akran zorbalığı problemi yaşayan okullarda şiddeti durdurmak amacıyla başlatılan Avrupa Birliği projesinin koordinatörlüğünü üstlendi.

AKRAN ZORBALIĞI İÇİN 'MUTLU OKUL' PROJESİ

Projenin hedefi yaklaşık 2 yıl boyunca 50 bin kişiye ulaşılarak akran zorbalığının ortadan kaldırılıp mutlu okul ortamları oluşturulması. Projenin uluslararası geçerliliğe sahip akran zorbalığını aşma kitabı kaleme alınacak.

Proje kapsamında okul bahçesinde uygulama bahçeleri, spor alanları ve el sanatları atölyeleri kuruldu, ders içi faaliyetler yapıldı. Akran zorbalığını önlemede okul genelinde yüzde 90 başarı elde edilirken, Avrupa Birliği ülkelerinden gelen 15 öğretmene, Türk öğretmenler uygulamalı olarak eğitim verdi.

AVRUPA'DAN GELEN ÖĞRETMENLER

İtalya, Polonya, Yunanistan, Litvanya, Makedonya'dan gelen 15 öğretmen, proje kapsamında uygulama bahçesinde çapa kazdı ve öğrencilere katkı sağlamak için çömlek yapmayı öğrendi.

Hendek Yeşilvadi İlkokul Müdürü Barış Güngör, yaptığı açıklamada, hazırladıkları projeyi 6 ülkeyle yürüttüklerini söyledi.

Proje koordinatörlüğünü Türkiye olarak Yeşilvadi İlkokulu'nun yaptığını aktaran Güngör, şöyle devam etti:

"Ortaklarımız İtalya, Polonya, Yunanistan, Litvanya ve Makedonya. Amacımız öğrenciler arasındaki şiddeti engellemek ve mutlu okul ortamları oluşturmak. Bunun için çalışmalarımız 24 ay devam edecek. İlk çalışmamızı Türkiye'de Hendek Yeşilvadi İlkokulu'nda yapıyoruz. Buradaki misyonumuz, öğrencilerin sosyal gelişimi ve her öğrencinin başarıyı tatması için farklı etkinlikler oluşturmak. Sportif faaliyetler, tarımsal faaliyetler ve ders içi oluşturduğumuz etkinliklerden bir programımız var, bu programımızın ismi 'Happy School'dur."

03-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş