Arama sonuçları

Almanya: Yapay zeka için 3 milyar Euro, 100 profesörlük kadrosu

Almanya:  Yapay zeka için 3 milyar Euro, 100 profesörlük kadrosu

Almanya: Yapay zeka için 3 milyar Euro, 100 profesörlük kadrosu. Dünya yapay zeka için yatırım yapmaya devam ediyor. Özellikle mühendislik denilince akla ilk gelen yükseköğretim kurumlarından biri olan Massachusetts Institute of Technology'in (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü-MIT), 1 milyar dolar yatırımla yapay zekâ fakültesi kurma kararından sonra Almanya'dan da yatırım haberi geldi.

ALMANYA: YAPAY ZEKA İÇİN 3 MİLYAR EURO 100 PROFESÖRLÜK KADROSU

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yapay zeka alanında 2025 yılına kadar 3 milyar Euro'dan fazla kaynak ayıracaklarını söyledi. Merkel, bu konuda 100 adet profesörlük kadrosu oluşturacaklarını da belirtti. Merkel, "Hedefimiz, 'Made in Germany'nin yapay zekada da bir marka haline gelmesi" dedi.

DİJİTALLEŞME VE YAPAY ZEKA KONUŞTULAR


Almanya Başbakanı Angela Merkel, kabinesini başkent Berlin yakınlarında bulunan Potsdam şehrinde toplayarak “dijitallleşme” ve “yapay zeka” konularını görüştü. Dün başlayan görüşmelerden sonra, Merkel ve Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz basın toplantısı düzenledi.

2025 YILINA KADAR HARCANACAK


Merkel, yapay zeka için 2025 yılına kadar 3 milyar avrodan fazla kaynak ayrılacağını ve 100 adet profesörlük kadrosu oluşturulacağını belirtti. Merkel, Alman federal hükümetinin bu alanda yapacağı yatırımların uluslararası rekabette ileriye doğru büyük bir adım olacağını söyledi.
Angela Merkel, şöyle dedi: "Almanya’nın yapay zekada bir dünya lideri olduğunu söylenemez. Hedefimiz, 'Made in Germany'nin yapay zekada da bir marka haline gelmesi.”
Eyalet hükûmetlerinin de yapay zeka konusunda fazladan fon oluşturacağını bildiren Merkel, “kaldıraç” etkisiyle özel sektörün bu alandaki yatırımlarının federal hükûmetin harcadıklarının iki katı olacağına işaret etti. 

ÇALIŞANLARIN EĞİTİMİ İÇİN DE FON AYRILIYOR


Merkel, hükûmetin ülkede dijital altyapının genişletilmesi ve çalışanların eğitimi için de fon ayıracağını belirtti. 
Olaf Scholz de ülkenin yapay zeka konusundaki çabalarının Avrupa Birliği bağlamında görülmesi gerektiğini belirtti. Merkel, Alman hükûmetinin planladığı yatırım miktarının ABD ve Çin'le kıyaslandığında oldukça iyi olduğunu ifade etti. 
Son yıllarda otomobil endüstrisinde ve yapay zeka konusunda çığır açan teknolojilerin Çin ve ABD'den gelmesi, dünyada çok satan dijital ürünlerde Alman imzasının olmaması ve en fazla satış yapan internet siteleri arasında Alman sitesinin bulunmaması ülke kamuoyunda tartışma konusu oluyordu.

15-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş