Arama sonuçları

Askeri lise mezunlarına üniversiteye geçiş sınavı

Askeri lise mezunlarına üniversiteye geçiş sınavı

OHAL kapsamında kapatılan okullardan biri de askeri liseler oldu. Bu okullarda ara sınıflarda okuyan öğrenciler Anadolu liseleri başta olmak üzere askeri liseye girdikleri yılın puanlarına göre liselere yerleştirilecek. Ancak 2016 yılında askeri liselerden mezun olanların üniversiteye yerleştirilmeleri için Askeri Lise Mezunları İçin Üniversiteye Geçiş Sınavı (ALÜGS) yapılacak.

YÖK KARAR VERDİ, ÖSYM YAPACAK

2016 yılında askeri liselerden mezun olanların yükseköğretim kurumlarına yerleştirilebilmeleri amacıyla Yükseköğretim Genel Kurulu (YÖK) kararı ile ÖSYM tarafından, Askeri Lise Mezunlarının Üniversiteye Geçiş Sınavı (ALÜGS) yapılacak. 

SINAV 4 EYLÜL’DE İKİ KENTTE OLACAK  

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre sınav, 4 Eylül 2016 tarihinde Ankara ve İstanbul’da tek oturumda uygulanacak. Sınavda adaylara, Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler sorularından oluşan çoktan seçmeli bir test uygulanacak. Her testte 30'ar soru olmak üzere toplam 120 soru yöneltilecek. Sınav saat 9.30’da başlayacak ve süresi 180 dakika olacak.

SINAVA BAŞVURULAR 25 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR

Sınava başvurular, 25-29 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılacakr.  Sınava, TSK tarafından TC kimlik numaraları ÖSYM’ye bildirilen askeri lise mezunu adaylardan 2016-ÖSYS’ye girmeyen adaylar başvurabilecek.  Adaylar başvurularını; 25-29 Ağustos 2016 tarihleri arasında bir başvuru merkezinden veya bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) yapacak.

SON 50 AY İÇİNDE

Son 50 ay içinde geçerli bir fotoğrafı bulunmayanlar başvurularını başvuru merkezinden yapacak. Başvuru merkezinden yapılacak başvurularda adayın başvuru merkezine şahsen gitmesi zorunlu. Başvuru merkezleri adayların başvurularını, resmi iş gününde ve iş saatlerinde alacak. Başvuru merkezlerinin adresleri, sınava başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde duyurulacak. Başvuru hizmet bedeli olarar 3 TL ödenecek.

KILAVUZU İNCELEMELERİ GEREKİYOR

Başvuru işlemleri, kılavuz hükümleri çerçevesinde yapılacağından adayların başvuru işlemleri öncesinde bu kılavuzu incelemeleri gerekiyor.

KAPATILAN ASKERİ OKULLAR 
Kara Harp Okulu
Deniz Harp Okulu 
Hava Harp Okulu 
Kuleli Askeri Lisesi 
Heybeliada Deniz Lisesi
Işıklar Askeri Hava Lisesi 
Maltepe Askeri Lisesi 
Bando Astsubay Hazırlama Okulu
Kara, Deniz, Hava, Jandarma ve Gata Sağlık Astsubay Meslek Yüksek okulları 

Hangi bölümler seçilebilecek? Öğrenmek için tıklayınız 

Askeri Lise Mezunları İçin Üniversiteye Geçiş Sınavı (ALÜGS) Kılavuzu

24-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş