Arama sonuçları

Bakan önerdi: Tatilde sağlıklı beslenme alışkanlığı kazansınlar

Bakan önerdi: Tatilde sağlıklı beslenme alışkanlığı kazansınlar

 

Bakan önerdi: Tatilde sağlıklı beslenme alışkanlığı kazansınlar. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, "Çocuklarımıza sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıkları kazandırmalıyız" dedi. Sağlık Bakanı Koca, öğrencilere ve velilere yaz tatiline yönelik tavsiyelerde bulundu.

Koca, milyonlarca öğrencinin karnesini aldığını ve yaklaşık 3 ay sürecek yaz tatilinin başladığını belirterek, bu dönemin de en az eğitim-öğretim dönemi kadar önemli olduğunu vurguladı.

BAKAN ÖNERDİ: TATİLDE SAĞLIKLI BESLENME ALIŞKANLIĞI KAZANSINLAR

Bakan Koca şunları dile getirdi:

"Çocuklarımıza sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkınlığını kazandırmak ve bunu yaşam biçimi haline getirmeleri için onları teşvik etmek hepimizin görevi. Ülkemizde ne yazık ki yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da obezite riski artıyor.

ÇOCUKLARDA OBEZİTE ARTIYOR

İlkokul çocuklarında şişmanlık oranı yüzde 10, fazla kiloluluk oranı ise yüzde 15 seviyelerinde. Ortaokullarda şişmanlık yüzde 10'u aşmış, fazla kiloluluk yüzde 20'ye yaklaşmış, lise öğrencilerinde ise şişmanlık yüzde 6, fazla kiloluluk yüzde 15 seviyelerine ulaşmış durumda.

BESİN ÇEŞİTLİLİĞİ ARTIRILMALI

Çocukların yeterli ve dengeli beslenmesi için besin çeşitliliğinin artırılmasını ve mümkünse her öğünde farklı besin gruplarından tüketmeleri sağlanmalı. Gençler, meyve, sebze ile protein içeren besinleri her gün tüketmeli. Besin değeri düşük ve enerji değeri yüksek yiyecek ve içeceklerin tüketiminin ise sınırlandırması gerek.

KAHVALTI ÖGÜNÜNÜ ATLAMASINLAR

Çocuk ve gençlerin özellikle kahvaltı öğününü atlamaması gerekiyor. Süt ve süt ürünleri, çocuklar ve gençler için vazgeçilmez bir kalsiyum ve protein kaynağıdır. Gençlerde bu besinlerin tüketiminin azalmaya başlaması önemli bir sorun. 2017 yılında yaptığımız Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre günde 2-4 porsiyon olması gereken süt ve süt ürünleri tüketimi, 15-18 yaş arasındaki erkeklerde 1,5 porsiyon, kızlarda ise 1,2 porsiyon."

SU TÜKETİMİNİ UNUTMAYIN

Ülkemizde su tüketimi kızlarda 1 litre, erkeklerde ise 1,3 litre seviyelerinde. Çocuklarımızın su tüketimini ihmal etmemesini, günde 2-2,5 litre su tüketmesini öneriyoruz. Ayrıca her çocuğun kendisine ait su kabı olmalı.

FİZİKSEL AKTİVİTE ŞART

Saatlerce bilgisayar veya televizyon başında oturan çocuklar obeziteye daha yatkın.  Çocuklarımızın günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite (bisiklet, yürüyüş, vb.) yapması gerekiyor. Kemik ve kaslarının güçlenmesi için ise haftada en az üç gün yüksek şiddetli fiziksel aktiviteleri (koşu, ip atlama, futbol, basketbol, yüzme, vb.) öneriyoruz. Fiziksel aktivite aynı zamanda çocuklarımızın özgüvenini artırır, anksiyete ve depresyon ihtimalini azaltır.

 

16-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş