Arama sonuçları

Bakan Soylu: Eğitime konteyner ve çadır kentlerde devam ediyoruz

Bakan Soylu: Eğitime konteyner ve çadır kentlerde devam ediyoruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dulkadiroğlu ilçesindeki Muhsin Yazıcıoğlu Parkı'nda AFAD tarafından oluşturulan eğitim kampüsünün açılışında konuştu. Eğitim için yapılan her çalışmanın kendilerine heyecan verdiğini dile getiren Soylu, "64 gündür burada tüm arkadaşlarımızla beraber buraya hizmetkar olmaktan büyük bir onur duyduğumuzu ifade ediyor, hepinizi muhabbet ve saygıyla selamlıyorum" dedi.

Soylu, depremin ardından Türkiye'nin her kentinden insanların, depremzedelerin yanında yer almaya çalıştığını kaydetti.

"BAYRAMA KADAR BİTİRECEĞİZ İNŞALLAH"

Depremi yaşayan şehirlerde 700 binin üzerinde çadır, 60 binin üzerinde de konteyner kurulduğuna işaret eden Soylu, şöyle devam etti:

"Herkes evlerinde yaşıyordu, şimdi geçici yaşam merkezlerinde, konteynerlerde, çadırlarında, bazen yakınlarımızın evlerinde, bazen tahliye olduğumuz yurt ve otellerde hayat devam ediyor. Biz de ilk günden itibaren geçici yaşam standardını artırmak için büyük çaba sarf ettik. Bir taraftan çadırlarımızın standardını yükseltmeye çalıştık, bir taraftan sağlık heyetlerini onun içerisine koyduk, bir taraftan eğitim çadırları koyduk. Başka illerden gelen gönüllü öğretmenler dahil olmak üzere çocuklarımızla öğrencilerimizle birlikte oldular. Bir taraftan enkazları kaldırıyoruz. Şu an neredeyse Kahramanmaraş'ta enkazların kaldırılması yıkılmış ve acil yıkılacak binalarda yüzde 80'e vardı. Bayrama kadar bitireceğiz inşallah. Bir taraftan kıymetli Milli Eğitim Bakanı'mızla birlikte ki burada sadece kendi adıma konuşmuyorum, ondan aldığım vekaletle onun adına da konuşuyorum, okulların açılabileceği yerde açılmasını, eğitimlerin yapılabileceği yerde yapılmasını sağlamaya çalıştık."

OKULLARIN AÇILMASINI İSTEDİLER

Soylu, gittikleri her yerde çocukların okulların açılmasını istediklerini aktararak, şöyle devam etti: "Hem arkadaşlarıyla hem okullarıyla hem de öğretmenleriyle buluşmak istediler. Bunun bir tek sebebi var, depremde yaşadıkları o ağır travmadan öğretmenlerinin sevgisiyle arkadaşlarının dostluğuyla ve okullarının sıcaklığıyla çıkabileceklerini düşünüyorlar. Milli Eğitim Bakanı'mız, valimiz, milli eğitim müdürümüz, kaymakamlarımız okullarla çocuklarımızı buluşturabilmek için seferber olmuştur. Ama bu esnada nasıl geçici barınma merkezlerimiz varsa eğitime de özellikle LGS ve YKS sınavına girecekler için destekleme kurslarıyla beraber konteyner ve çadır kentlerde devam ediyoruz."

"HAYAT YARIŞINDA SİZİ GERİ BIRAKMAYACAĞIZ"

Soylu, daha önce Adıyaman, Hatay ve Malatya'da hayata geçirdikleri bir uygulamayı Kahramanmaraş'ta da yaptıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"LGS ve YKS'deki gençlerimiz için burada bugün kurslar başlatıyoruz. İlk başlangıcımızda deneme imtihanı olacak. Ardından da burada bu kurslar inşallah sınavlara kadar devam edecek. Servisleri ayarladık, evlerinden, çadır kentlerinden alıp getirilecekler. Burada spor, barınma ve gün boyu hem kafeteryası hem de yemeği var. Her türlü hizmeti ortaya koyacağız. Aynı zamanda güvenliği var. Özellikle sporla ilgili şimdi burayı dolaşınca göreceksiniz çok ciddi hazırlıklar var. Burası hem eğitim hem kültür ve hem de spor merkezi olacak. Hem ders çalışacaklar hem de aralarda sporla yorgunluklarını atmış olacaklar. Bunun yanı sıra güzel bir kütüphane yapıldı. Türkiye'den sizin yanınıza getireceğimiz tanıdığınız, bildiğiniz insanlar da size sohbetler yapacak. Sizi bu yarışta geri bırakmayacağız. Hem LGS hem YKS hem de hayat yarışında sizi geri bırakmayacağız, sonuna kadar sizinle beraber olacağız. Gece gündüz o pırıl pırıl zihinlerinizin o imtihanlarda başarılı olabilmesi için elimizden gelen her şeyi hem aileniz hem de sizin için ortaya koyacağız."

Soylu, deprem bölgesindeki öğrencilerin diğer illerdeki öğrencilerle aynı şartlarda olabilmesi için öğretmenlerin ve yöneticilerin var gücüyle çalıştığını söyledi. 

Konuşmasının ardından öğrencilerle birlikte ders zilini çalan Bakan Soylu, daha sonra kampüs içerisinde oluşturulan kurs merkezlerini ziyaret etti.

10-04-2023


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş