Arama sonuçları

Bakan Tekin: Okul bahçeleri çocuklarımızın dijital bağımlılıktan uzaklaştıkları yer

Bakan Tekin: Okul bahçeleri çocuklarımızın dijital bağımlılıktan uzaklaştıkları yer

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, çocukların okul bahçelerinde geleneksel oyunlarla vakit geçirdiklerini ve bu sayede dijital bağımlılıktan uzaklaşarak arkadaşlık bağlarını güçlendirdiklerini belirtti.

Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'nce, okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik belirlenen 100 geleneksel çocuk oyununun nasıl oynandığını içeren "Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu" adlı kılavuz kitap yayımlanmış, bu oyunlara ilişkin videolar hazırlanmıştı.

ÇOCUK OYUNLARI İÇİN

Bu kapsamda özellikle okul bahçeleri olmak üzere okulun tüm elverişli alanlarında çocuk oyunlarına yönelik fiziki düzenlemelere gidildi.

Yapılan düzenlemelerin sevindirici yansımaları olduğunu kaydeden Tekin şöyle konuştu: "Ekran bağımlılığı, obezite gibi birçok farklı sorunla mücadele etmenin en kolay yolu, çocuklarımızı geleneksel oyunlarımıza yönlendirmekten geçer. Geleneksel oyunlarımız okul bahçelerinde canlanıyor! Okul bahçeleri, çocuklarımızın dijital bağımlılıktan uzaklaştıkları, arkadaşlık bağlarını güçlendirdikleri birer ortam olarak yeniden düzenleniyor. Geleneksel oyunlarımızla okul bahçeleri eğlence dolu renkli alanlar hâline geliyor. Oynayarak öğrenin, bol bol eğlenin çocuklar."

Uygulamaya koyulan düzenlemeyle birlikte, okullarda geleneksel çocuk oyunlarına daha fazla yer verilerek tüm illerde özellikle bahar aylarında geleneksel çocuk oyunları şenlikleri düzenlenmesi hedefleniyor.

17-02-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş