Arama sonuçları

Bakan Yılmaz: Derslik açığı 58 bine indi

 Bakan Yılmaz: Derslik açığı 58 bine indi

Derslik ihtiyacı 58 bine indi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Başbakan Binali Yıldırım’ın “ikili eğitimin kaldırılması” talimatı verdiğinde 70 bin dersliğe ihtiyaç olduğunu ancak şimdi sayının 58 bine indiğini söyledi.

 

Yılmaz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İkiz Kuleler Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen TOBB Türkiye Eğitim Meclisi Toplantısı'nın açılışında konuştu.

Türkiye’yi zengin, güçlü ve mutlu insanların yurdu yapmak istediklerini söyleyen Yılmaz, “Bunun da ancak başarılı ve kaliteli eğitimle yapılabileceğine inanıyoruz” dedi.  Kaliteli eğitim herkes için olduğunu anlatar Yılmaz, “Burada da fırsat eşitliği devreye giriyor. Fırsat eşitliğini sağlarsak, çağdaş uygarlık seviyesini yakalarız” dedi.

BAKAN YILMAZ: DERSLİK AÇIĞI 58 BİNE İNDİ

Türkiye'nin eğitim konusunda önemli mesafeler katettiğine işaret eden Yılmaz, bu sene 17 milyon 702 bin 938 öğrenciye, 65 bin 153 okulda, bir milyon 62 bin 281 öğretmenle hizmet verdiklerini söyledi. AK Parti hükümeti iktidara geldiğinde okul öncesi eğitim oranının yüzde 10 olduğunu, şimdi yüzde 74'e çıktığını aktaran Yılmaz, eğitimde geçmiş dönemlerden çok daha iyisini yaptıklarını ifade etti.

Yılmaz, şöyle konuştu: “Bizden önceki dönemde 58 tane fen lisesi var. 12 bin öğrenciye ancak eğitim veriliyordu. Bizim döneme gelince de 'Nitelikli eğitimden uzaklaşıldı' gibi bir suçlama getiriliyor. Fen lisesi sayısını kaça çıkarmışız, 302'ye. Fen liselerinde kaliteli eğitim verildiğine inanıyorum.”

Yılmaz derslik açığı ile ilgili şu bilgileri verdi: "Başbakan Binali Yıldırım, ikili eğitimin kaldırılması talimatını verdiğinde 70 bin dersliğe ihtiyacımız vardı. O dönemden bu döneme kadar kendimiz ve özel sektörle beraber okullar yaptık. Şu anda 58 bin derslik ihtiyacımız kaldı. İstanbul ve Ankara'daki derslik ihtiyacını çözdüğümüzde ikili eğitime son vermiş olacağız. Derslik başına düşen öğrenci sayısını 36'den 23'e düşürdük. Ankara’da 8 bine yakın dersliğin yapımını tamamlayacağız.”

 

28-09-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş