Arama sonuçları

Birleşik Krallık'ta yabancı öğrenci sayısı düştü

Birleşik Krallık'ta yabancı öğrenci sayısı düştü

Uzun dönemli eğitim için Birleşik Krallık'a gelen yabancı öğrencilerin sayısının, 8 yıl içinde en düşük seviyeye ulaştığı açıklandı. İngiltere Ulusal İstatistik Kurumu'nun (ONS) açıkladığı verilere göre, bir yıldan uzun süreli eğitim almak üzere Birleşik Krallık'a gelen yabancı öğrencilerin sayısı geçen yıl itibariyle 2014 yılına göre 191 binden 167 bine gerileyerek 2007 yılından bu yana en düşük seviyesine ulaştı.

Aynı dönemde Birleşik Krallık'a Avrupa Birliği (AB) dışından gelen yabancı ögrencilerin sayısı ise yüzde 16 azalarak 134 binden 112 bine geriledi. AB dışından gelen bu uluslararası öğrencilerin yüzde 71'inin ise Asya ülkelerinden olduğu kaydedildi.

Birleşik Krallık'ın en değerli ihracat sektörlerinden biri olan uzun dönemli eğitimin, risk altında olduğuna dikkati çeken uzmanlar, öğrencilerin çalışma saatlerine yönelik İngiliz hükümetinin getirdiği kısıtlamalar ile diğer ülkelerde artan eğitim fırsatlarının, uluslararası öğrencilerin sayısında yaşanan düşüşe sebep olduğunu tahmin ediyor.

İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May tarafından kaleme alınan ve geçen yaz basına sızdırılan bir bakanlık belgesinde May, "üniversiteler, uluslararası öğrencilere bağımlı olmayacakları sürdürülebilir fonlama modelleri geliştirmeli" tavsiyesinde bulunmuştu.

Bu blog AA abonesidir.

 

31-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş